İBB suya büyük zam yapmaya hazırlanıyor

İBB suya büyük zam yapmaya hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, toplantısında şebeke suyuna ne kadar zam yapılacağı belli olacak. İSKİ, suya yüzde 25 zam yapılması için teklif hazırladı.

İBB Meclisi'nin mayıs ayı birleşimlerinin son oturumu İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. İSKİ'nin 2020 yılı faaliyet raporunun sunulacağı oturumda suya zam teklifi de görüşülecek. İSKİ, suya yüzde 25 zam yapılması için teklif hazırladı. Teklifin İBB Meclisi'nde tartışılmasının ardından suya yapılacak zam oranı belirlenecek. Çoğunluktaki AK Parti-MHP grubunun yapılacak zam oranını düşürülmesi yönünde teklif sunması bekleniyor.

Teklif ne?

İSKİ'nin hazırladığı henüz kesinleşmeyen teklife göre 0-15 metreküp arası su kullanımı yapan 1. kademe konutlarda 4.81 TL olan birim fiyatının 6 TL'ye, 16 metreküp üzeri su kullanan 2. kademe konutlarda 7.22 TL olan birim fiyatın 9 TL'ye çıkarılması gündemde.

Köy konutlarında 1.21 TL'lik birim fiyatın 1.50 TL'ye, iş yerlerinde 12.93 TL olan fiyatın 16 TL'ye, köy işyerlerinde 3.23 TL olan birim fiyatının da 4 TL'ye çıkarılması önerildi.

Teklif reddedildi

Tarife Komisyonu Başkanı Hidayet Erdöl, İSKİ'nin zam taleplerine değinerek, "İnsani su hakkı uygulamasının kaldırılması ve mevcut tarifeye yüzde 25 ve toplamda yüzde 50'ye yaklaşan zam teklifini hakka hukuka aykırı bulup vatandaşlarımız adına kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Erdöl, komisyon olarak su zammı teklifinin kasım meclisinde görüşülmek üzere müdürlüğe iade edilmesini, ücretsiz insani su tüketim hakkının kaldırılması teklifinin ise reddedilmesini istediklerini dile getirdi.

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise insani su kullanım hakkını olumlu bulduklarını ve devam etmesini istediklerini belirterek, İSKİ’nin bu maddeyi getirme sebebinin Sayıştay raporu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili TBMM'de yasa değişikliği yapılarak insani su kullanım hakkının yasal zemine kavuşması gerektiğini ifade eden Balyalı, bu konuda partilerin ortak çalışması gerektiğini kaydetti.

Balyalı, zam talebinin ise artan girdi maliyetleri sebebiyle gerekli olduğunu savundu.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada oybirliği ile su zammı teklifi kasım ayı meclisinde görüşülmek üzere müdürlüğe iade edilirken, insani tüketim hakkının kaldırılması teklifi ise reddedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi