İBB tarafından bir dönem kullanılan deniz taksiler, Yediemin otoparkında çürüyor

İBB tarafından bir dönem kullanılan deniz taksiler, Yediemin otoparkında çürüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarafından deniz ulaşımını rahatlatmak amacıyla bir dönem kullanılan Yediemin otoparkında çürüyor.

Deniz taksi projesi 2012 yılında, 'Jet Fadıl' olarak da bilinen Fadıl Akgündüz'e devredilmişti.

İstanbul’da deniz ulaşımını rahatlamak amacıyla başlatılan deniz taksi projesinde bir dönem kullanılan deniz taksiler Haliç kıyısında atıl bir şekilde bekletiliyordu.

Birçoğu yarı batık halde bulunan taksiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından vinçlerle 2020 yılı Aralık ayında sudan çıkartıldı. Deniz taksiler, denizden çıkarılmalarının ardından İstanbul Trafik Vakfı'nın Yediemin otoparkına götürüldü. Bir süre önce 2 tanesinin ambulans olarak hizmet verdiği deniz taksilerin birçoğu artık denizde seyir edemeyecek durumda.

İBB, 50 adet deniz taksi aldı

İstanbul deniz taksi projesi 2008 yılında İstanbul Şehir Hatları tarafından Teknomar Denizcilik ve Deniz Araçları İşletme A.Ş’ye verildi. Proje 2012 yılında, ‘Jet Fadıl’ olarak da bilinen Fadıl Akgündüz’e devredildi.

Akgündüz yönetiminde bir süre işletilmeye devam eden taksiler daha sonra çalıştırılmadı. Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 10 yolcu taşıyabilen ve renklerini online olarak vatandaşların belirleyeceği 50 adet deniz taksinin hizmete gireceğini duyurmuştu.