İbrahim Kaboğlu: Bakanlar Kurulu listeyi görmeden mi imzaladı?

İbrahim Kaboğlu: Bakanlar Kurulu listeyi görmeden mi imzaladı?

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu OHAL KHK'sıyla ihracının ardından ilk televizyon röpörtajını Tele1 TV'de ekranlara gelen, Merdan Yanardağ'ın Beşinci Boyut programında verdi. Kaboğlu, "Bir hukuk devleti darbecilerle hukuk çerçevesinde...

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu OHAL KHK'sıyla ihracının ardından ilk televizyon röpörtajını Tele1 TV'de ekranlara gelen, Merdan Yanardağ'ın Beşinci Boyut programında verdi. Kaboğlu, "Bir hukuk devleti darbecilerle hukuk çerçevesinde mücadele etmelidir" dedi. 

BU TABLO İNSAN AKLINA SIĞACAK BİR TABLO DEĞİL

"Bu tablo insan aklına sığabilecek bir tablo değil" diyen Kaboğlu, "KHK'larla darbe ile hiç ilgisi olmayan kurumlar mahkum edildi" diye konuştu.

'İNSAN HAKLARINI DURDURAMAZSIN'

OHAL ilanına ilişkin  "Hükümet Anayasal düzenin ciddi bir şekilde tehlikeye girmesi nedeniyle OHAL ilan etti. Bunun Anayasa'da yeri var meşrudur" diyen Kaboğlu şu uyarıyı yaptı; "OHAL ilan edebilirsin ama insan haklarını durdurumazsın, derneğin faaliyetlerini durdurabilirsin ama kapatamazsın. Buna ölçülülük diyoruz. İkincisi ise uluslararası hükümlere uymak zorundasın." 

KRAL ÇIPLAK

KHK'lar ile 15 Temmuz'la ilgisi olmayan düzenlemeler yapılmaya başlandı diyen Kaboğlu akademisyenlerin ihraçlarına ilişkin  Gencecik pırıl pırıl çocuklar bunlar, gerçekten fikri olan, yazan, öğretim üyesi olma heyecanını taşıyan isimler. Bu açıdan bakıldığı zaman burada kıral çıplak" ifadelerini kullandı. 

'İBRAHİM ÖZDEN KABOĞLU TERÖRİST'

Hükümetin kararname yetkisi ile herkesi terörist ilan edebileceğini belirten Kaboğlu, "Bu kararnameyi eline alan hadi kendimden örnek vereyim, alıyor eline kararnameyi koca koca Bakanlar Kurulu'nun imzası var kararnamede 'İbrahim Özden Kaboğlu terörist' başka hiçbir şey yok. Türkiye Cumhuriyeti'nin Yürütme Organı istediği adı koyabilir. Bu son kararnamede olduğu gibi. Bu tablo insan aklına sığabilecek bir tablo değil" dedi.

ŞAHSIMI TANIYAN BOZDAĞ GÖRDÜ MÜ? 

Bakanlar Kurulu'nun son toplantı tarihinin 1 Şubat olduğunu akademisyenlerin ihraç edildiği KHK'nın 7 Şubat tarihinde yayınlandığını belirten Kaboğlu, " Nasıl oluyor bu? O zaman bir kağıt hazırlandı onlar da imza attı. Eğer 1 Şubat günü bu liste hazırlandıysa teker teker isimler incelendiyse o zaman 4 bin kişi bir günde mi sıralandı, Cumhurbaşkanı bunu duydu mu? Mesela Bakanlar Kurulu'nda olan beni de şahsen tanıyan Bekir Bozdağ listede adımı gördü mü? Yine şahsımı tanıyan Süleyman Soylu gördü mü? Peki adımı gördüğü halde mi imzaladı?" diye sordu.  

TABLO KORKUNÇ

Bakanlar Kurulu'nun listeyi incelemeden imza atmış olma ihtimalinin de altını çizen deneyimli hukukçu "Peki görmediyse, bakmadıysa bunun altına nasıl imza atabiliyor? Yani bu kadar vahim sonuçlar içerten bir kararnamenin altına nasıl imza atabiliyor. Bu nedenle tablo gerçekten korkunç" dedi.