İbrahim Kahveci: Herkes sussun

İbrahim Kahveci: Herkes sussun

İbrahim Kahveci: Herkes sussun ''Bugün yaşadığımız temel sorunların nerede ise tamamı Ülke Yönetiminin yanlış kararları sonucu oluşmuştur. Ama meselemiz artık yönetim değildir.''

Bir konuşmadan alıntıyı veriyorum:

“ABD’de, Avrupa’da, bazı yükselen ekonomilerde sağ popülist liderler güç kazandı. Ancak bu ülkelerde iktidar olan sağ popülist liderler şaşırtıcı olmayan bir şekilde seçmenlerin beklentilerini karşılayamadılar ve bu dalga kısmen geri çekilmeye başladı. Bu süreç hızlanır ve küresel çaptaki otoriterleşme eğilimi son bulursa yeni dönemde siyasetin kodları da değişir. Otoriterleşme tartışmasının bir boyutu ekonomik hayatın düzenlenmesinde piyasanın ve devletlerin rolüne ilişkin. Çin gibi ülkelerin yüksek büyüme performansı, devletin ekonomiye yoğun olarak müdahale ettiği otoriter yönetim modellerini yeniden cazip kılmıştı. Ekonomik hayatın düzenlenmesinde piyasanın mı yoksa devletlerin mi belirleyici olması gerektiği sorusunun cevabı farklı dönemlerde farklı şekillerde veriliyor. Piyasa mekanizmasının üstünlüğü adeta sorgulama dışı tutulur olmuştu. Ancak bu model de uygulamada aksaklıklarla karşılaştı. Önce 2008 krizi, ardından pandemi, şimdi de Ukrayna’nın işgali, devlet ve piyasa arasındaki dengenin yeniden düşünülmesi gerektiğini gösterdi. Piyasa mekanizmasının çözemediği gelir adaletsizliği sorunu dünyada sağ popülist dalganın yükselmesi, mülteci akını, yetersiz refah artışı, orta sınıfın erimesi gibi sorunlarla iç içe geçti. Küresel sorunlara ilaveten bir de ülke olarak bizim karşı karşıya olduğumuz belirsizlikler ve geleceğe ilişkin tahmin yapmayı, öngörüde bulunmayı zorlaştıran sorunlar var. Enflasyon halkın satın alma gücünü eritiyor. Ücretlerin toplam gelir içindeki payı geriliyor. Bizden kaynaklanan belirsizlikler ile yenidünya düzenine ilişkin belirsizlikler iç içe geçiyor. İktidardan ve muhalefetten yeni dönem için net ve somut yol haritaları bekliyoruz. İktidardan ve muhalefetten beklentimiz bu somut tartışma başlıklarına ilişkin perspektiflerini ortaya koymaları."

***

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan’ın önceki gün yapmış olduğu konuşmadan.

Evet, küresel krize karşı ekonomik çözüm modeli konusunda yeni bir arayış var. Bu arayış Özilhan’ın dediği gibi “ Beklentimiz eski ezberlerin tekrar edilmesi değil”. (Bunu özellikle eski SOL ile gelir dağılımı düzelmez şeklinde söylüyorum.)

Evet, yeni şeyler söylemek lazımdır. Arayış ve yeni şeyler ise bugün ekonomi yönetiminin uyguladığı saçma-sapan, iktisat biliminden kopuk şeyler de olmamalıdır.

***

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’ın şu cümlelerine de bakalım:

“Dünyanın eski düzeni, bu düzenin kurum ve kuralları acil bir yenilenmeye ihtiyaç duyuyor. Yakın geçmişe damgasını vuran para politikalarının sürdürülemeyeceği belirginleşiyor. Daha net ifade etmem gerekirse; geride bıraktığımız 14 yılın genişlemeci para politikası dönemi kapanıyor. Küresel koşullar artık lehimize değil. Rekabetçi kur, yüksek ihracat ve cari fazla mantığıyla kurgulanan ama günümüz kalkınma anlayışı ve pratiğiyle yeterince örtüşmeyen politikalar kalkınma açısından istenilen sonuçları vermiyor. Büyüme kalkınma için tek başına yeterli olmuyor, hatta maalesef fakirleşerek büyüyorsunuz.”

Farkında mısınız bilemiyorum ama bu konuşmalarda gizli olan bir formül var. Ben o formülü ifşa edeyim: “

“Zenginler fakirliği ve fakirlerin sorunlarını dile getiriyor; ama o dar gelirli kesim de kendisini buna mahkûm eden yönetimin peşinden koşuyor.” İlginç bir paradoks...

***

Bütün dünyanın adeta beyinleri çatlatırcasına yeni bir yol haritası bulması gerekiyor. Hele hele ülkemiz küresel ekonomik sıkıntının adeta merkezine oturmuş ama olanları da seyredip duruyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “FARKINDAYIZ” mesajından başka bir şey olmuyor. Mesela akaryakıt fiyatlarının yüksekliğinin farkına varmışlar... İyi ama ya çözüm nerede?

Kim çözecek bu sorunları?

Net olarak görüyor ve biliyoruz ki, şu an ülke yönetimi SORUMLULUK almıyor, üstlenmiyor. Her cümlelerinde sorunları “dış güçlere” bağlayıp kenara çekiliyorlar.

Ve en ilginç olanı da sorunları ve çözüm yollarını dile getirenleri çok sert uyarıp “haddinizi bilin” diyerek susmaları isteniyor.

***

Bugün yaşadığımı temel sorunların nerede ise tamamı Ülke Yönetiminin yanlış kararları sonucu oluşmuştur. Ama meselemiz artık yönetim değildir.

Özlihan’ın dediği gibi artık MUHALEFET ne söylüyor diye bakmak lazım.

Mesela TÜSİAD “Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa Et” raporuna bakıyorum: Orada diyor ki; gelişmiş ülkelerde kalkınmanın olmazsa olmaz üç temel unsuru: 1-İnsani gelişme ve yetkinleşme; 2-Bilim, teknoloji ve inovasyon; 3-Siyasi, ekonomik, toplumsal kurumlar ve kurallardır.

TÜSİAD en büyük varlığın insan olduğunu, beşeri sermayeden daha büyük varlık olmadığını anlatıyor.

İyi ama bu konularda şu anda muhalefet tarafında çok ama çok önemli bir çalışma topluma sunulmuş durumda. İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale adeta uzun yıllar sonra ilk kez çok kapsamlı bir kalkınma programı hazırladı ve toplumun görüşüne sundu.

Aslında bu rapor 80 sonrası ilk kez ülkenin çehresini değiştirecek bir çerçeve içeriyor. Hatta TÜSİAD raporunun çok ötesinde bir kapsayıcılık da içeriyor.

Şimdilik şu notla bitirelim: Tuncay Özilhan ve Orhan Turan arayış ve çözümler noktasında muhalefetin çalışmalarını daha yakından izlemek durumunda olmalılar. Hatta ben şahsen fikrimi söyleyeyim: Muhalefetin belki de en iyi olduğu kadrolar EKONOMİ alanında.

Haksızlık etmeyelim. Susmayalım konuşalım ama biraz da dinleyelim...

"İbrahim Kahveci: Herkes sussun" haberi, 17 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 18 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan İbrahim Kahveci: Herkes sussun haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İbrahim Kahveci: Herkes sussun 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 22 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 16:49 Türkiye, 3 Yıl Aradan Sonra Irak'a Elektrik İhracatına Yeniden Başladı
 2. 16:41 Ukrayna'dan Rusya'nın Petrol Rafinerisine İHA Saldırısı
 3. 16:26 Davis Boğazı'nda 400 Kilometrelik Mikro Kıta Keşfi
 4. 16:22 Kremlin'den Biden'ın Çekilme Kararına Tepki: "Şaşırmadık"
 5. 16:13 İbrahim Tatlıses'ten Yıldız Tilbe'ye Program Teklifi! Yeni Şovlara Hazır Olun!
 6. 16:12 Donald Trump ve Kızı Ivanka'nın Kamala Harris'e Yaptığı Bağışlar Gündemde
 7. 16:08 Uçaklarda o hizmet ücretsiz hale gelecek: Resmi duyuru yapıldı!
 8. 16:08 Emeklilik hayalleri sarsıldı: SGK, Yargıtay kararını göz ardı ediyor
 9. 15:54 Biden çekildi, piyasa karıştı! Altın, dolar, kripto paralarda deprem
 10. 15:53 Fransa Dışişleri Bakanı: İsrailli Sporcular Olimpiyatlar’da Güvenli Olacak
 11. 15:49 Altın borcu olanlara saç baş yolduracak haber: Elinizi çabuk tutun, rekor geliyor
 12. 15:49 Bakanlık yeni düzenlemeyi açıklıyor: İkinci el otomobil satışında değişiklikler
 13. 15:49 İş Bankası resmi olarak duyurdu! 9 günü kaldı
 14. 15:49 Serdar Dursun'un Yeni Durağı Konyaspor mu Olacak?
 15. 15:45 Kripto paralar yeni haftaya yükselişle başladı
 16. 15:45 Bankalar sıfır faizli kredi kampanyalarını güncelledi! Yeni aylık ödeme miktarı açıklandı
 17. 15:40 Bruce Springsteen, Forbes'un Milyarderler Listesine Girdi
 18. 15:26 Borussia Dortmund, Nuri Şahin'le İkinci Hazırlık Maçında 4-0 Mağlup Oldu
 19. 15:21 Bodrum Açıklarında 85 Düzensiz Göçmen Yakalandı, 3 Kaçakçı Gözaltında
 20. 15:17 Trump’tan Kim Jong-Un’a Beyzbol Maçı Teklifi: “Rahatla ve Yankees’i İzle”
Gündem Haberleri