İçişleri Bakanı Soylu, IŞİD'li sorusuna böyle yanıt verdi: 'Nereme koyayım senin teröristini?'

İçişleri Bakanı Soylu, IŞİD'li sorusuna böyle yanıt verdi: 'Nereme koyayım senin teröristini?'

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği harekat sırasında yakalan cihatçı terör örgütü IŞİD militanlarının akıbetiyle ilgili sorulara yanıt

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik düzenlediği harekat sırasında yakalan cihatçı terör örgütü IŞİD militanlarının akıbetiyle ilgili sorulara yanıt veren İçişleri akanı Süleyman Soylu, "Nereme koyayım senin teröristini. Nerede nasıl tutayım. Hadi bir müddet cezaevinde tuttum, çıkınca senin teröristine ben vatandaşlık mı vereyim?" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yakalanan IŞİD'lilerle ilgili ABD ve Avrupa'dan gelen yorumlara tepki gösteren Soylu, "Nereme koyayım senin teröristini. Nerede nasıl tutayım. Hadi bir müddet cezaevinde tuttum, çıkınca senin teröristine ben vatandaşlık mı vereyim?" şeklinde yanıt verdi.

Soylu’nun açıklamaları şöyle:

“Yabancıları gözetim altında tutacağız sonra ülkelerine geri göndereceğiz. Diğer ülkeler DEAŞ’lı birisi olduğunda kendi vatandaşlığından çıkarıyor ve kendine ait bir sorumsuzluk ortaya çıkarıyor. Bizde başka ülkelerin vatandaşı DEAŞ mensupları mevcut. Biz hiçbir DEAŞ mensubunun oteli değiliz.”

‘NEREME KOYAYIM SENİN TERÖRİSTİNİ’ YANITI

“Nereme koyayım senin teröristini. Nerede nasıl tutayım. Hadi bir müddet cezaevinde tuttum, çıkınca senin teröristine ben vatandaşlık mı vereyim? Hangi ölçekte nerede bulundurmayı senin teröristini? Bu çatışma bölgelerinden üzerimize kalan ve dünyanın çözmesi gereken bir meseledir.”

“Yıl başından bugüne kadar rakam 100 bin eşiğine geldi. Her gün ortalama İstanbul’da 400-500 arasında kaçak göçmen yakalanıyor sevk ediliyor. Milyonlarca Suriyeli insan ve çocuk geldi. Bunların hiçbirinden kimseye bulaşıcı hastalık sirayet etmedi. Çocukların aşıları sağlık kontrolleri herhangi bir uyarıya gerek kalmadan başarılı bir şekilde yürütüldü.”