İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine korona genelgesi : Mahalle denetim ekipleri kurulacak

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine korona genelgesi : Mahalle denetim ekipleri kurulacak

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine k... İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine gönderilen genelge de koronavirüs ile mücadelede yeni tedbirler alınacağını açıkladı. 'İzolasyon Tedbirleri' konulu genelgeye göre 81 ilde mahalle denetim ekipleri görev alacak.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'İzolasyon Tedbirleri' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.

İçişleri Bakanlığı 81 İl valiliğine "İzolasyon Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelge ile Covid 19 tanılı ya da temaslı ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları sağlamak için her türlü tedbir alınacak. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak.

Mahalle Denetim Ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yönetici temsilcileri yer alacak. Genelgede, daha önce valiliklere gönderilen genelge ile “izolasyona tabi tutulan kişi bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerinden temin edilerek özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının Vali/Kaymakam ve kolluk birimlerince birebir takip edilmesi ve sıklıkla denetlenmesi” talimatı bildirildiği hatırlatıldı.

Genelgede, evde izolasyona tabi tutulan Covid 19 tanılı ya da temaslı bazı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edildiğine dikkat çekilerek bunun önüne geçilmesi amacıyla alınacak önlemler şu şekilde sıralandı:

İlgili birimler arasında koordinasyon tesis edilerek, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlar da olmak üzere her türlü tedbir alınarak muhakkak sağlanacak.

Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan İl Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak. Bu ekiplerin yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütülebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenlerin, din görevlilerinin, muhtarlar ve azalarının, apartman ve site yöneticilerinden temsilcilerin (mahalle veya idari birimin büyüklüğü dikkate alınarak 5, 7, 9 veya 11 temsilci şeklinde) görevlendirilmeleri sağlanacak.

Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak. Konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195’inci maddesi uyarınca gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

"İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine korona genelgesi : Mahalle denetim ekipleri kurulacak" haberi, 14 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. 14 Ağustos 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Son Dakika kategorisi altında bulunan İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine korona genelgesi : Mahalle denetim ekipleri kurulacak haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin valiliğine korona genelgesi : Mahalle denetim ekipleri kurulacak 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 22 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 08:25 Rıza Akpolat ile Yeşim Yankılıç'ın mutlu günü: İmamoğlu nikah kıydı, Özel şahitlik etti
 2. 08:20 Hızlı trenin dev ihalesi Çeçenler’e
 3. 08:16 İktidara yakın isimleri sarsan dolandırıcılık: Çarpanlar AK Partili, çarpılanlar AK Partili
 4. 08:10 Barış Terkoğlu: MHP'nin hedefindeki 154 kişi
 5. 08:07 İsmail Saymaz: Çakarlı araçlarla insan kaçakçılığı yapmışlar
 6. 08:01 Meteoroloji’den bugün için kritik uyarı: Kavurucu sıcaklık tüm yurdu vuracak
 7. 03:10 Joe Biden, adaylıktan çekildi. ABD şimdi ne yapacak?
 8. 03:00 Rusya'dan Biden açıklaması jet gibi! Sabırlı olmamız ve dikkatle izlememiz gerekiyor
 9. 02:55 Biden’ın seçim yarışından çekilmesine dünyadan tepki çığ gibi!
 10. 02:52 Rusya'dan 'Biden' açıklaması olay oldu!
 11. 01:21 Sektörde çalışanlar zor durumda: Bakanlık yetki verdi, yeni vergi düzenlemesi geliyor
 12. 01:21 Renault Megane Sedan, 656 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı!
 13. 00:58 Clinton Harris’i destekledi: Obama risklere dikkat çekti
 14. 00:56 Konut Kredisi Faiz Oranlarında Büyük Değişim! Banka Banka Güncel Oranlar!
 15. 00:52 Mercedes-Benz, İlk Elektrikli SUV'si EQC'nin Üretimini Durdurdu
 16. 00:50 Özel'den açıklama: "Birinci parti olmayı sürdürmek istiyoruz"
 17. 00:50 Akşener: "İYİ Parti'ye aidiyetim ve bağlılığım sorgulanamaz!"
 18. 00:47 Domagoj Vida, Hırvatistan Milli Takımı'ndan Emekli Oldu
 19. 00:43 Husiler "İsrail’e Sert Yanıt Vereceğiz, Kural Tanımayacağız"
 20. 00:37 Özel Kıbrıs'taki ziyaretinde Erdoğan ile yaptıkları görüşmenin detaylarını açıkladı
Haberleri