İddia: 'ABD, YPG’ye Türkiye operasyonuna karşı hazırlık eğitimi verdi’

İddia: 'ABD, YPG’ye Türkiye operasyonuna karşı hazırlık eğitimi verdi’

Amerikan Foreign Policy dergisinin ABD’li askeri yetkililere dayandırdığı haberde, ABD’nin Suriye’deki kuvvetlerinin, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik

Amerikan Foreign Policy dergisinin ABD’li askeri yetkililere dayandırdığı haberde, ABD’nin Suriye’deki kuvvetlerinin, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon yapma ihtimaline karşı YPG’ye hazırlık eğitimi verdiği iddia edildi.

Amerikan Foreign Policy dergisinin haberine göre, Türkiye’nin Afrin’de YPG’ye yönelik Zeytin Dalı Harekatı’ndan sonra örgütün, Fırat’ın doğusuna yönelik muhtemel bir operasyona karşı devasa bir tünel ağı inşa ettiği ifade edildi.

Habere göre örgütün bu tünelleri, hava operasyonlarına karşı alan savunması yapmak ve konvansiyonel bir güç yetişene kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı dayanmak amacıyla inşa ettiği belirtildi.

ABD kuvvetlerinin bu tünellerde, muhtemel bir Türkiye müdahalesi durumunda örgütün nasıl koordinasyon sağlayacağı konusunda hazırlık eğitimleri verdiği, ABD askerlerinin, YPG’ye ayrıca “derinlikli savunma” taktikleri konusunda eğittiği kaydedildi.

ABD, YPG’nin Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki bölgede askeri siperlerini yıktığını iddia etmişti.

Anadolu Ajansı, bu tünellere yönelik görüntüleri yayınlamış ve ABD makamları nezdinde bu tünellerin de yıkılıp yıkılmayacağını gündeme getirmişti ancak Amerikalı yetkililer bu soruları geçiştirmişti.