İhraç edilen akademisyenlerin ulaşım kartları da iptal edildi

İhraç edilen akademisyenlerin ulaşım kartları da iptal edildi

7 Şubat'ta yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında İzmir'de ihraç edilen Eğitim Sen üyesi 52 öğretmen ve akademisyenin "Öğretmenler İçin İndirimli Şehir içi Ulaşım" kartları da aynı hafta iptal...

7 Şubat'ta yayınlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında İzmir'de ihraç edilen Eğitim Sen üyesi 52 öğretmen ve akademisyenin "Öğretmenler İçin İndirimli Şehir içi Ulaşım" kartları da aynı hafta iptal edildiği ortaya çıktı. 

Dihaber’in haberine göre CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şehiriçi ulaşımda öğretmenlere uyguladığı ortalama 75 kuruşluk indirimli kartları "Kart Kara Listede" ifadelerini kullanarak iptal etti. Bunun yanı sıra ihraç edilmeyen yalnız açığa alınan 2 öğretmenin de kartlarını "kara liste"ye aldığı öğrenildi. 

''SOSYAL DEMOKRAT BİR BELEDİYE OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR’

Belediye'nin yapmış olduğu bu uygulama ile hükümetin uygulamalarını onaylayan bir tavır olduğunu söyleyen Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı ve KESK İzmir Dönem Sözcüsü Bahri Akkan, "İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal demokrat bir belediye olduğunu iddia ediyor. Bu anlamada da sosyal demokratların OHAL ve OHAL uygulamaları çerçevesinde yapılan hak ihlallerine karşı olması gerektiğini düşünüyoruz. Ki belediye her türlü programında ve her türlü açıklamasında da buna karşı olduğunu açıklıyor. Ama sosyal demokrat bir belediye ve belediye başkanın da buna uygun adım atması gerekiyor" dedi. 

''HÜKÜMETLE YARIŞIRCASINA’

Belediye'nin yapmış olduğu bu uygulamadan derhal vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Akkan, "Eğitim emekçilerinin ikinci bir mağduriyet yaşamaması için derhal bu uygulamadan vazgeçilmeli. 7 Şubat'ta arkadaşlarımız ihraç edildiği hafta kartların hükümetle yarışırcasına iptal etmeleri bizi gerçekten şaşırttı" diye konuştu. 

''AÇIK AÇIK HÜKÜMETİ DESTEKLER BİR UYGULAMA’

Tüm bunların yanı sıra açığa alınan öğretmenlerin tüm özlük haklarının saklı olduğunu söyleyen Akkan, "İkinci bir ayıp ise her türlü açığa alınmalarda tüm özlük haklarım korunur. Ancak kendisine sosyal demokrat diyen belediye beni öğretmen olarak görmüyor. Bunu açık açık hükümeti destekler bir uygulama olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim