İkizdere’de oturma eylemi: Doğa katliamlarına son verin

İkizdere’de oturma eylemi: Doğa katliamlarına son verin

UNESCO’nun dünyada korunması gereken 254 vadi listesine eklediği ve doğal sit alanı olan Eskencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat, taş ocağı yapımına devam ediyor.

Doğaseverler Eskincedere Vadisi’nde yaşanan doğa katliamını protesto etmek amacıyla  kamyonların geçiş güzergâhını kapatarak oturma eylemi yaptı.

İkizdere Çevre Derneği üyeleri ve gönüllü doğaseverler önceki gün İstanbul’da bir araya gelerek İkizdere’ye gitti. İkizdere halkı ile doğaseverler Cengiz inşaat tarafından işletilen taş ocağını protesto etti.

“DOĞA KATLİAMLARINA SON VERİN”

Eylemciler ile şirket çalışanları arasında yer yer tartışmaların yaşandığı Eskencidere vadisinde oturma eylemi yapan doğaseverler, “Doğa katliamlarına artık daha fazla tahammülümüz kalmadı. Doğa Katliamlarına son verin artık yeter bitsin bu katliam” dedi.

Doğaseverlerin başlattığı eylem devam ederken jandarma yolu açmaları için eylemcileri uyardı gözlendi. Jandarmanın uyarılarına doğaseverler, “Artık yeter bu doğa katliamına son verilsin yaşam alanlarımız yok edilmesin” diyerek tepki gösterdi.

“BU KAVGA KAZANANA KADAR BİTMEYECEK”

Bugünkü oturma eylemi ile ilgili bir değerlendirme yapan İkizdere Çevre Derneği (İÇDER) yetkilileri, “Bitti diyenler yine kaybedecek. Mahkemeler taş ocağı karar alsa da, bu mücadeleye karşı olanlar, bir dönem bizimle yürüyenler ‘yapacak bir şey yok ‘dese de, hala bu mücadele üzerinden kendilerine pay çıkarmaya çalışanlar olsa da, İkizdere Çevre Derneği ve dosalarımızla birlikte haykırıyoruz. Bitmedi, bitmeyecek bu kavga ta ki kazanana kadar” açıklamasını yaptı.

“AYŞE ABLAMIZIN İSYANI”

Vadiye 200 metre mesafede yaşayan Ayşe isimli yaşlı bir kadının isyanıda kameralara yansıdı. Kadın, “Bu kadar ceza olmaz. Akıllı olun!” dedi. Kadının isyanına çevredeki doğaseverler alkışla eşlik etti. İkizdere Çevre Derneği, görüntüleri, “İkizdere İşkence Dere Vadisine 200 metre mesafede yaşamaya çalışan Ayşe ablamızın isyanı” notuyla paylaştı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem