İklim değişikliği bazı hayvanların şekil değiştirmesine neden oluyor

İklim değişikliği bazı hayvanların şekil değiştirmesine neden oluyor

Küresel iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlayan sadece insanlar değil.

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nde bir araştırmacı olan Sara Ryding tarafından yönetilen Ekoloji ve Evrimde Eğilimler'de yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bazı sıcak kanlı hayvanların iklimdeki değişimlere tepki olarak vücutlarının şekli değişiyor, böylece hayvanlar da çevresel değişikliklere uyum sağlıyor.

Araştırmada araştırmacılar, bazı sıcak kanlı hayvanların artan sıcaklıklar nedeniyle vücutlarında değişiklikler yaşadığı ve bazı durumlarda daha büyük bacaklar, kulaklar ve gagalarla sonuçlandığı teorisini destekleyen yeni kanıtlar belirlediler.

Araştırmacılar, "Allen Kuralı" olarak bilinen bir ilkeye göre, daha soğuk iklimlerde yaşayan sıcak kanlı hayvanların, daha sıcak iklimlerde yaşayan aynı türden hayvanlara göre daha küçük uzantılara (gaga veya bacak gibi) sahip olma eğiliminde olduklarını belirttiler.

Cell Press'ten bir haber bülteninde Ryding, "Ana akım medyada iklim değişikliğinin tartışıldığı çoğu zaman, insanlar 'insanlar bunun üstesinden gelebilir mi?' veya 'hangi teknoloji bunu çözebilir?' diye soruyorlar" dedi .

İnsanlar gibi hayvanların da iklim değişikliklerine uyum sağlamak zorunda olduğunu, çünkü bazı sıcakkanlı hayvanlarda şekil değiştirmenin genellikle beklenenden çok daha kısa bir zaman diliminde gerçekleştiğini söyledi.

Ryding, "Yarattığımız iklim değişikliği, üzerlerinde çok fazla baskı oluşturuyor ve bazı türler uyum sağlarken, diğerleri sağlayamayacak" dedi.

Araştırmacılara göre, anatomik değişimin en ikna edici kanıtlarından bazıları Avustralya ve Kuzey Amerika'daki kuşlarda bulundu.

Bazı Avustralya papağan türleri, 1871'den bu yana gagalarının boyutunda yaklaşık %4-10 oranında artış göstermiştir ve araştırmacılar bunu artan sıcaklıklara bağlamakta.

Kuzey Amerika'da, kara gözlü junkonun da gaga boyutunda bir artış gördü. Daha büyük gagalar, kuşların aşırı vücut ısısını daha etkili bir şekilde dağıtmasına yardımcı oluyor. Çalışma, küresel sıcaklıklar arttıkça bunun yararlı bir özellik olduğunu söyledi.

Bir türün tam olarak neden belirli bir şekilde evrimleştiğini belirlemek genellikle zordur. Ancak Cell Press'e göre, araştırmacılar bu eğilimi birçok farklı türde ve yerde gördüklerini ve iklim değişikliğini deneyimlemelerinin hepsinin ortak noktası olduğunu söyledi.

Ryding, "şekil değiştirme, hayvanların iklim değişikliğiyle başa çıktığı ve her şeyin 'iyi' olduğu anlamına gelmez" dedi. "Bu sadece hayatta kalmak için evrimleştikleri anlamına geliyor."

Kaynak:NPR