İklim değişikliğiyle mücadelede dünya rekoru: 353 milyon fidan

İklim değişikliğiyle mücadelede dünya rekoru: 353 milyon fidan

Etiyopya'da iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 353 milyon fidan dikilerek Hindistan'ın rekoru kırıldı...............

Etiyopya'da iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 353 milyon fidan dikilerek Hindistan'ın rekoru kırıldı.

Afrika ülkesi Etiyopya'da iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında ulusal çapta başlatılan "bir günde 200 milyon ağaç kampanyası" kapsamında hedeflenen rakamın üstüne çıkılarak 353 milyon fidan dikildi. Böylelikle Etiyopyalılar, en kısa zaman en fazla fidan dikerek Hindistan'ın rekorunu kırmayı başardı.

Etiyopya İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Getahun Mekuria, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kampanya kapsamında 12 saatte 353 milyon fidan dikildiğini belirtti.

Rekor denemesi için bazı okul ve devlet kurumlarında bir günlük tatil ilan edildi.

Türk Büyükelçiliği çalışanları da destek verdi

Euronews'in haberine göre, Üst düzey hükümet yetkililerinin yanı sıra Etiyopya'da yaşayan her kesimin fidan dikerek destek olduğu kampanyaya Türk Büyükelçiliği gibi çok sayıda yabancı misyon da katkıda bulundu.

Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçiliği çalışanları, Büyükelçilik Konutunun bahçesine fidan dikti.

Hükümetin mayıs ayında başlattığı "Yeşil Miras" projesi kapsamında ülkede bu yıl 4 milyar ağaç dikilmesi planlanıyor.

Bu proje ile birlikte Etiyopya, küresel ısınmaya karşı mücadele etmeyi hedefliyor. Uzmanlar, 20'nci yüzyılda ülkedeki ormanlık alanın yüzde 35'ten yüzde 4'e kadar gerilediğine dikkat çekiyor.

Hindistan'da 2016 yılında yaklaşık 800 bin kişinin katılımıyla 24 saatte 50 milyondan fazla fidan dikilerek bu alanda rekor kırılmıştı.

Dünya