İlber Ortaylı'dan Galata Kulesi tahribatına tepki: Vandallık!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Galata Kulesi'ne restorasyon adı altında yapılan tahribatı Vandallık olarak nitelendirdi. Tarihi kuleye zarar veren restorasyona tepkiler sürüyor

Galata Kulesi'nde gerçekleştirilen “restorasyon” çalışmalarına tepkiler sürerken, sert bir tepki de tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan geldi. Ortaylı, “Manzara çok vandalcaydı” dedi.

Galata Kulesi'nde gerçekleştirilen 'restorasyon' çalışmalarına tepkiler devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Galata Kulesi'nde tepki çeken 'restorasyon çalışmaları'nı tarihçi yazar İlber Ortaylı, mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Akademisyen Dr. Sercan Sağlam'a sordu.

 

'ÇOK VANDALCAYDI'

Ortaylı, "Manzara çok vandalcaydı" ifadelerini kullanırken, Ahunbay "Tarihi eserlere çok hassas yaklaşmak gerekiyor. Çünkü onlar geri getirilemeyecek değerlerdir" şeklinde konuştu. Sağlam ise "Oluşacak titreşimler, orjinal yapıya kuvvetle muhtemel zarar verir" şeklinde yorumda bulundu.

Galata Kulesi'nde son durumla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin resmi twitter hesabından da yeni bir açıklama geldi:

EKİPLERİMİZİN GALATA KULESİNE GİRİŞİ ENGELLENİYOR

"Galata Kulesi’ne İBB birimlerimiz olan KUDEB, İmar Müdürlüğü ve Zabıta görevlilerimiz sokulmamaktadır. İçeride gerçekleşen, gizlenen uygulamaların tespit edilmesi için yetkili birimlerimize izin verilmemesi suçtur. Ekiplerimizin görev yapmasının engellenmesi kabul edilemez". denildi.

 

KORUMA KURULUNU GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Daha sonra tekrar bir güncelleme açıklaması paylaşıldı,

"Galata Kulesi’nde dün yapılan yıkım için Koruma Kurulu’na yaptığımız başvuru değerlendirmeye alınmamıştır. Dünkü uygulamanın izinsiz olmasından ötürü acil restorasyon projeleri kurul gündemine alınarak onaylanmak istenmektedir. Koruma Kurulu’nu görevini yapmaya davet ediyoruz."

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem