İmamoğlu ne yapmaya çalışıyor? İşte kent konseyine atadığı isim!

İmamoğlu ne yapmaya çalışıyor? İşte kent konseyine atadığı isim!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında da bulunan İstanbul Büyükşehir Kent Konseyi 3 gün önce kuruldu. Konseyde belirlenen Aslı Aydıntaşbaş ismi ise tartışmalara neden oldu.İstanbul’u “katılımcı bir...

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında da bulunan İstanbul Büyükşehir Kent Konseyi 3 gün önce kuruldu. Konseyde belirlenen Aslı Aydıntaşbaş ismi ise tartışmalara neden oldu.

İstanbul’u “katılımcı bir anlayışla yönetebilmek amacıyla” hayata geçirildiği söylenen Konsey ilk toplantısını da yaptı.

İstanbul Kent Konseyi Başkanlığı’na ise mimar Tülin Hadi seçildi.

ÜYELER BELLİ OLDU

Üyeler arasında tartışma yaratacak isimler var.

VeryansınTv'nin haberine göre; Üyeler arasında MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Sabancı Üniversitesi’nde İklim Uyum Politikası çalışanı Dr. Ümit Şahin, oyuncular Mert Fırat ve Demet Evgar, TFF İstanbul İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür gibi isimler yer aldı.

Konsey’e seçilenler arasında ismi çok tartışmalı olan Aslı Aydıntaşbaş da yer alıyor.

ERGENEKON KUMPASINDA İLKLER ONA AİT

Aslı Aydıntaşbaş, Ergenekon Kumpası'nda yer alan ve sonradan yalan olduğu ortaya çıkan belgelerle ilgili ilk haberleri yapan gazeteciler arasındaydı.

Kıbrıs kahramanı merhum Muzaffer Tekin’in fotoğrafını kullanarak Sabah gazetesinde sürmanşetten yayınladığı haberin başlığı “Ergenekon anayasası” idi.

Haberin yapıldığı 26 Mayıs 2006 tarihine kadar Ergenekon davasına ilişkin tek bir bilgi ya da operasyon bile söz konusu değildi.

Aslı Aydıntaşbaş, bu haberi gazetenin iç sayfasında da “İşte derin devletin gizli anayasası” başlığıyla görmüştü.

BELGEYİ KENDİ VERDİ AMA 4 YIL SUSTU

Aydıntaşbaş’ın en büyük vukuatı ise yine Ergenekon kumpasıyla ilgiliydi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in evinden bir belge bulunmuştu. Belge, “Ergenekon Analiz ve Yeniden Yapılanma” belgesiydi ve yalandı.

FETÖ’cü savcılar, Ergenekon davasının temel belgelerinden olan bu belgeyi Doğu Perinçek’in örgüt yöneticiliğinin kanıtı olarak sundu. 4 yıl boyunca Perinçek kendini anlatmaya çalıştı. Ardından Perinçek tanık olarak dinlenmesi için Aslı Aydıntaşbaş’ın çağırılmasını istedi. Aydıntaşbaş tam 4 yıl sonra mahkemeye geldi ve belgenin sarı bir zarfla kendisine geldiğini ve şemayı Perinçek’e kendisinin verdiğini açıkladı.

4 yıl sonra gelen bu itiraf herkesi şoke etti.

Eylül 2012’de Aslı Aydıntaşbaş Ergenekon davasına şunu söylemişti:

“Danıştay cinayetinden sonra Ergenekon her yerde tartışılıyordu. Ergenekon Analiz ve Yeniden Yapılanma belgesi zarf içinde bana gönderildi. Bu belgeyi Doğu Perinçek’in yazdığı söyleniyordu. Perinçek ile konuşmanın iyi bir gazetecilik olduğunu düşündüm. Perinçek’e belgeyi incelemesi için verdim.”

Savcıyla arasında da şöyle bir diyalog geçmişti:

Savcı: O belgeyi nereden buldunuz?

Aydıntaşbaş: Zarfla bana geldi. Zarfta herhangi bir isim yoktu.

Savcı: Yazıyı işaretlediniz mi?

Aydıntaşbaş: Ünlem işaretleri bana ait.

Savcı: Sağ üstte “ERGENEKON” yazısı size mi ait?

Aydıntaşbaş: Ergenekon yazısı bana ait

Savcı: Doğu Perinçek’in el yazısına benzettim.

Aydıntaşbaş: Hayır, benim yazım.