İmamoğlu'ndan İstanbullulara indirim müjdesi

İmamoğlu'ndan İstanbullulara indirim müjdesi

İBB Meclisi’nin, Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki ilk toplantısı başladı. Açılış konuşmasına, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınayarak

İBB Meclisi’nin, Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki ilk toplantısı başladı. Açılış konuşmasına, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınayarak başlayan İmamoğlu, “Bu bir kurgu saldırıdır. Bunun mutlak sorumluları bulunmalı, arkasında bulunan irade açığa çıkartılmalı” dedi. Ayrıca "İstanbullu ne zaman indirimli ulaşım ve su ile buluşacak" sorusuna İmamoğlu, “Bu uygulamaları Mayıs meclisine hazırlayacağız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, yeni dönem ilk toplantısı Ekrem İmamoğlu başkanlığında başladı.

Açılış konuşmasına, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyı kınayarak başlayan İmamoğlu, “Bu bir kurgu saldırıdır. Bunun mutlak sorumluları bulunmalı, arkasında bulunan irade açığa çıkartılmalı” dedi.

İMAMOĞLU'NUN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:

"Şehitlerimize rahmet diliyorum. Terörü lanetliyorum. İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ilk belediye meclis toplantısını gerçekleştiriyor. İmamoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

Özellikle hafta sonu terör örgütünün saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden şehitlerimize rahmet diliyorum. Terörü lanetliyoruz. Ortak mücadele yapmalıyız. Sorumlular bulunmalı. Bu saldırı sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun şahsına yapılmış bir saldırı değil. Cumhuriyetin değerlerine yapılmış saldırıdır.

39 belediye başkanına saygı göstereceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 39 belediye başkanımız bizim başkanımızdır. Adil olmak çok önemli. Sizleri bu duyguyla selamlarken her birimizin bu duyguya ortak bir şekilde baktığımızı hissedebiliyorum.

Meclisimiz ve sekizinci dönem hayırlı ve uğurlu olsun. Hepimize başarılar diliyorum."

İNDİRİM MÜJDESİ

İmamoğlu burada yaptığı açıklamada İstanbulluların beklediği indirimli ulaşım ve su konusu ile ilgili konuştu.

"İstanbullu ne zaman indirimli ulaşım ve su ile buluşacak" sorusuna İmamoğlu, “Bu uygulamaları Mayıs meclisine hazırlayacağız. Ama orada vadettiğimiz, İstanbul'daki halkın, çıkarına olan ulaşımdan suya kadar tüm unsurları Mayıs'taki ilk meclise taşıma niyetindeyiz. Bugün öğleden sonrada canlı bir şekilde Meclisimizi, izleyebilir vatandaşlarımız. Beklentimiz şu, her şey orada konuşulsun. Herkes her şeyi dinlesin. Burada niyet nedir anlaşılsın. Yeni bir dönem, şeffaflığın önde olduğu, siyasi kavramların, partilerin üzerinde bir anlayışla bir süreç yönetimini başlatacağız" dedi.

1. ve 2. başkanvekilleri AKP’den

İBB Meclisi’nin ilk toplantısında 1. ve 2. Başkanvekilleri, divan katipleri ve encümen seçimleri yapıldı.

AKP’li Göksel Gümüşdağ 180 oyla İBB 1. Başkanvekili seçildi. CHP’nin adayı Gökhan Gümüşdağ 131 oy aldı.

2. Başkanvekili de 180 oyla AKP’li Ömer Faruk Kalaycı seçildi. CHP’nin adayı Hüseyin Aksu 131 oy aldı.

Çoğunluk ellerinde olduğu için divan kâtipleri ve encümen de AKP’li meclis üyeleri arasından seçildi.

Hangi partinin kaç koltuğu var?

İstanbul’da 24 ilçe AKP’li, 14 ilçe CHP’li, 1 ilçe de MHP’li başkan tarafından yönetilecek.

312 üyeden oluşacak İBB Meclisi’nde 4 MHP’li,176 AKP’li olmak üzere Cumhur İttifakı’nın üye sayısı 180 oldu.

Millet İttifakı da 127 CHP’li, 4 İyi Partili ve 1 de İBB Başkanı olmak üzere 132 üyeden oluşuyor.

39 ilçenin meclis üye sayısı

Partilerin 39 ilçeye göre İBB Meclisi’ne gönderdiği meclis üye sayısı da şöyle:

Adalar: 2 CHP; Arnavutköy: 5 AKP, 1 MHP, 1 İyi Parti; Ataşehir: 3 AKP, 4; Avcılar: 3 AKP, 4 CHP; Bağcılar: 8 AKP, 1 İyi Parti; Bahçelievler: 6 AKP, 3 CHP; Bakırköy: 1 AKP, 5 CHP; Başakşehir: 5 AKP, 2 CHP; Bayrampaşa 4 AKP, 3 CHP; Beşiktaş: 6 CHP; Beykoz: 4 AKP, 2 CHP; Beylikdüzü: 2 AKP, 5 CHP; Beyoğlu: 4 AKP, 2 CHP; Büyükçekmece: 2 AKP, 4 CHP; Çatalca: 3 AKP, 2 CHP; Çekmeköy: 5 AKP, 2 CHP; Esenler: 7 AKP; Esenyurt: 5 AKP, 4 CHP; Eyüpsultan: 4 AKP, 3 CHP; Fatih: 5 AKP, 2 CHP; Gaziosmanpaşa: 5 AKP, 2 CHP; Güngören: 5 AKP, 2 CHP; Kadıköy: 7 CHP; Kağıthane: 5 AKP, 1 CHP, 1 İyi Parti; Kartal: 3 AKP, 4 CHP; Küçükçekmece: 4 AKP, 5 CHP; Maltepe: 2 AKP, 5 CHP; Pendik: 6 AKP, 3 CHP; Sancaktepe: 4 AKP, 3 CHP; Sarıyer: 2 AKP, 4 CHP, 1 İyi Parti; Silivri: 3 AKP, 2 CHP,1 MHP; Sultanbeyli: 7 AKP; Sultangazi: 7 AKP, 2 CHP; Şile: 2 AKP, 1 MHP; Şişli: 1 AKP, 6 CHP; Tuzla: 4 AKP, 3 CHP; Ümraniye: 6 AKP, 3 CHP; Üsküdar: 5 AKP, 4 CHP; Zeytinburnu: 5 AKP, 2 CHP.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika