• İmamoğlu’ndan kritik açıklamalar! Taksim Meydanı betondan kurtulacak mı?

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin ‘çılgın proje’ olarak tanıttığı Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamada bulundu. İmamoğlu, “Olumlu bir fikrim yok. Bunu İstanbul’la paylaşacağız” dedi. İmamoğlu, betona gömülen Taksim Meydanı’nda da önümüzdeki yaza inşaat çalışmalarının başlayacağını duyurdu.

  Ekrem İmamoğlu’ndan ‘sahilde mangal yasağı’ açıklaması

  İstanbul’da Avcılar Belediyesi’ni ziyaret ettikten sonra açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamada bulundu.

  TAKSİM MEYDANI KARARI

  İmamoğlu, göreve geldiği günden bu yana tespit ettiği israf kalemlerini ve uyguladığı tasarruf politikalarını aralık ayında tablo halinde sunacağını söyleyerek, “16 milyonun hakkını koruyacağım.” dedi. Yıllardır tartışma konusu olan beton görüntüsü nedeniyle eleştirilen Taksim Meydanı ile ilgili de bilgi veren İmamoğlu, yaz aylarında meydan düzenleme çalışmalarına başlamayı planladıklarını belirten İmamoğlu “Önemli 6 meydanda çalışmamız devam ediyor. Özellikle Taksim Meydanı halka sorulacak, onların önerilerini alacağız. Önümüzdeki yaza başlayacağız inşaatına” diye konuştu.

  10 MİLYARIN ÜSTÜNDE CARİ AÇIK

  Sözcü’de Hande Zeyrek ve Özlem Güvemli’nin haberine göre; göreve geldiğinde devraldıkları İBB bütçesinin cari açığının 10 milyar TL’nin üzerinde olduğunu belirten İmamoğlu, ”10 milyarın üzerinde açığı olan bir bütçenin yönetilme şansı tektir, borçlanma. Bunu geçen yıl bu bütçeyi hazırlayan o dönemin İBB yönetimi söylüyor. Bütçeye o dönem 3.6 milyar TL civarında borçlanma kalemi koymuşlar. Biz 1.5 milyar TL borç aldık. 700 milyon daha istedik. AKP grubunun kendilerine yakışanı yapmasını, İstanbul’a verdikleri sözü tutmalarını ve İBB Meclisi’nin perşembe ya da cuma oturumunda 700 milyon liralık borçlanma talebimize onay vermelerini bekliyorum” dedi.

  Kurumun geçmişten gelen cari borçları olduğunu ifade eden İmamoğlu şöyle konuştu: “Daha önceki dönemde 100 şantiye kurulduysa bugün yüzde 75-80’i durmuş durumda. Ben AKP’li CHP’li her ilçeyi geziyorum. Hangi ilçeye gidersem gideyim 10 işin 8’i durmuş durumda. Kapalı otopark, metro, park, okul, yurt ya da teknik alan adına ne derseniz deyin yüzde 80 duruyor. Projeleri toparlayıp bitirmek zorundayız, mevcut cari borçları ödemek zorundayız. Bütçe açığı ve borç yönetimi söz konusu.”

  KİRALIK ARAÇ AÇIKLAMASI

  İmamoğlu göreve geldikten sonra ihtiyaç fazlası olduğu için iade edilen kiralık araçlarla ilgili de konuştu. İmamoğlu, ihtiyaç fazlası araçların kimler tarafından kullanıldığına ilişkin “Göreve geldiğimde ihtiyaç fazlası olan 730 kiralık araç, iki seçim arasında da 517 şirket kiralandıkları şirketlere iade edildi. İlginç bir detay haziran seçimlerine 1.5 ay kala GPS sistemi kapatılmış. Böyle bir düzende o araçların kimlere tahsis edildiği konusunda bilgi vermem siyasi çamur atma olur. Ben çamur atmayayım, insanlar tahmin etsin. Bir çok duyum var. Aktarılan bilgiler var. Delil kabul edip anlattığım zaman başka bir yere gider. Ben o tarafında değilim ama israfın takipçisiyim” diye konuştu.

  HAYDARPAŞA VE SİRKECİ GARI

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ziyareti sırasında gündemdeki konularla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. TCDD’nin tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının atıl durumda olan yaklaşık 29 bin metrekarelik depo sahalarını “kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere” kiralamak için 4 Ekim’de düzenlediği ihalede Okçular Vakfı’nın eski müdürüne ait Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi ve İBB konsorsiyumu sona kaldı. Taraflar pazarlık için davet beklerken İmamoğlu, ihale gündeme geldiğinden itibaren yaşanan sürece sert tepki göstererek “Süreç; idari yozlaşma, şüphe ve şaibe barındırıyor” dedi.

  ‘KAPININ ÖNÜNDE BEKLEYECEĞİM’

  “İhaleyi iptal edin ve İBB’ye verin” çağrısı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi: “Eğer ‘iş sarpa sarıyor biz bu ihaleyi iptal edelim başka bir yöntemle başka birine vermeye çalışalım’ arayışındaysalar ben Haydarpaşa ve Sirkeci Garı’nın kapısının önünde bekleyeceğim. Bu süreç mühimdir. İdari yozlaşmanın geldiği noktadır. Bu işi İBB’ye vermezler başka bir arayış içine girerlerse bakandan yetkililerin tamamına şaibe damgasını vurur. Yanlıştan dönsünler. Ya bakan bunu düzeltsin ya da Cumhurbaşkanı sürece müdahale etsin. O firmanın şu an ihaleye devam etmesi yanlıştır. Çok net.”

  CUMHURİYET BAYRAMINDA SOKAK BALOSU

  İBB Başkanı İmamoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda İstanbul’da yapılacak kutlama etkinliklerinin 2 gün süreceğini açıkladı. Kutlamaların ayrıntılarını ise şöyle anlattı:

  “Cumhuriyet Bayramı bu şehirde belki ilk defa bu kadar coşkulu kutlanacak. 28 Ekim’de çelenk koyma töreniyle Cumhuriyet Bayramı törenleri başlar bu bir gelenektir. 28 Ekim akşamı Sultanahmet Meydanı’nda yani Halide Edip Adıvar’ın da katıldığı meşhur o Milli Mücadele Mitinglerinin yapıldığı o güzel meydanda tarihe not düşeceğiz. Bu buluşmayı tüm dünyaya servis edeceğiz. İçinde gösteriler, senfoni orkestrası, şiir dinletisi, konserler olacak. Cumhuriyetimizi hissettiren bir akşam olmasını istiyoruz. 29 Ekim günü hem Vatan Caddesi’ndeki resmi törenimizle hem de daha sonra Salacak sahilinde sokakta, caddede sahilde bir balo olacak. Herkesin oraya gelip Cumhuriyetimizi kutlamasını istiyoruz. Atamız’ın ‘geldikleri gibi giderler’ diye Boğaz’a bakıp bağımsızlık mesajını verdiği, Salacak’tan görerek bir nevi en büyük sokak balosunda bütün halkımızla bulaşacağız.”