İngiltere ve Rusya'da delta varyantında rekor artış!

İngiltere ve Rusya'da delta varyantında rekor artış!

İngiltere ve Rusya'da, koronavirüsün mutasyonu olan delta varyantı vakalarında rekor artış yaşandı. İngiltere'de son 1 ayda 150 binden fazla yeni delta varyantı tespit edildi. Moskova'da ise vakaların yüzde 90'ı delta varyantı.

İlk defa Hindistan’da görülen delta varyantı İngiltere’de vakaların yüzde 90’ını oluşturuyor. Delta varyantının 2 kat daha bulaşıcı olduğu da belirtiliyor.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu`nun paylaştığı verilere göre 2 Haziran’da 12 bin civarı olan delta varyantı, 30 Haziran tarihinde 162 bin seviyesine ulaştığı bildirildi.

Birçok Avrupa ülkesi özellikle İngiltere’den gelen kişiler için ek tedbirler uygulamaya başladı. İtalya, İspanya ve Portekiz İngilere’den gelecek kişiler için aşı sertifikası, PCR testleri (koronavirüs testi) veya koronavirüs geçirip geçirmediklerine dair belge istiyor.

Moskova'daki vakaların yüzde 90'ı delta varyantı

Moskova’da vakaların yüzde 90’ını delta varyantının oluşturduğunu belirten Rusya Sağlık Bakanlığı, 1 Temmuz’da yaptığı açıklamda 679 kişinin hayatını kaybettiğini  ve son 24 saatte de 697 kişi daha eklenerek ülkede kaydedilen en yüksek sayıların olduğunu da belirtti.

BioNTecH, delta varyantına karşı etkili

BioNTech Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Şahin'in yaptığı açıklamada ellerindeki aşının mevcut varyantlara karşı yeniden uyarlanmasının gerek olmadığını söyledi. Şahin, daha önceki açıklamalarında mutasyona karşı yeni aşıyı uyarlamalarının 6 hafta süreceğini söylemişti.

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı onaylanan bütün aşıların delta varyantına karşı etkili olduğunu söyledi.

EMA'nın Biyolojik Tehditler ve Aşı Stratejisi Başkanı Marco Cavaleri, yaptığı basın toplantısında, AB'de onaylanmış BioNTech-Pfizer, AstraZeneca, Moderna  ve Johnson and Johnson aşılarının, koronavirüsün varyantlarına karşı etkili olduğunu açıkladı.

Avrupa Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC), Delta varyantının ağustos ayı sonuna kadar vakaların yüzde 90’ını oluşturacağını söylemişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık