İngiltere'de İşçi Partisi'nin eski lideri Corbyn'in üyeliği askıya alındı

İngiltere'de İşçi Partisi'nin eski lideri Corbyn'in üyeliği askıya alındı

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC), "İşçi Partisi'nde antisemitizm" iddialarıyla ilgili raporunu açıkladı.İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn'in parti üyeliği, "liderliği dönemindeki antisemitizmden sorumlu olduğu" gerekçesiyle askıya alındı

İngiltere'de İşçi Partisi'nin eski lideri Jeremy Corbyn'in parti üyeliği, "liderliği dönemindeki antisemitizmden sorumlu olduğu" gerekçesiyle askıya alındı.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC), "İşçi Partisi'nde antisemitizm" iddialarıyla ilgili raporunu açıkladı. Raporda, "İşçi Partisi yönetiminde antisemitizmi ele almada ciddi başarısızlıklar görüldüğü ve antisemitizm şikayetlerini değerlendirmede yetersiz bir süreç işletildiği" belirtildi. Eski lider Jeremy Corbyn'in kendi döneminde yaşananlardan sorumlu olduğu kaydedildi.

"SORUNUN BOYUTU DRAMATİK ŞEKİLDE ABARTILDI"

Facebook hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Corbyn, şu ifadeleri kullandı: "İşçi Partisi lideri olarak her tür ırkçılığı ortadan kaldırmaya ve antisemitizm kanserini kökünden sökmeye kararlıydım. Hayatım boyunca Yahudi halkı ve topluluklarını desteklemek için kampanya yürüttüm ve bunu yapmaya devam edeceğim." Konuya ilişkin soruşturmaların "parti bürokrasisine takıldığını" belirten Corbyn, "Bir antisemit bile çok fazladır ancak sorunun boyutu, siyasi nedenlerden dolayı parti içindeki ve dışındaki muhaliflerimiz ve çoğu medya tarafından dramatik bir şekilde abartıldı." değerlendirmesinde bulundu.

"UTANÇ GÜNÜ"

Partinin "Sir" unvanlı yeni lideri Keir Starmer de "bir utanç günü" yaşadıklarını ifade ederek özür diledi. Partiden yapılan açıklamada da "Bugün yaptığı yorum ve sonrasında bunları geri almaması nedeniyle İşçi Partisi, Jeremy Corbyn'in üyeliğini soruşturma sonuçlanana kadar askıya aldı." bilgisi verildi. Corbyn'in ayrıca İşçi Partisi adına Avam Kamarasında oy verme hakkının da elinden alındığı belirtildi.

Dünya