Instagram ve Facebook hesaplarınız kapanabilir

Instagram ve Facebook hesaplarınız kapanabilir

Kısa süre önce Whatsapp'ta başlayan virüs şimdi de Instagram üzerinden yayılmaya başladı. Virüs sebebiyle şimdi de Instagram ve Facebook hesapları da tehlikede.

Kısa süre önce WhatsApp dolandırıcılığı olarak adlandırılan ve 8 Mart kadınlar günü için hediye verileceğini söyleyerek Whatsapp'ta başlayan virüs şimdi de Instagram üzerinden yayılmaya başladı. Virüs sebebiyle şimdi de Instagram ve Facebook hesapları da tehlikede.

Dijital Information World tarafından detayları paylaşılan virüs aracılığıyla hem Instagram hem de Facebook hesaplarının ele geçirilmesi söz konusu. Tarayıcılar üzerinden çalışan bu virüs, tarayıcıların şifre hatırlama özelliği üzerine odaklanıyor.

Bilindiği gibi Chrome ve Edge gibi tarayıcılarda yer alan şifre hatırlama özelliği kullanıcıların şifrelerini tarayıcı üzerinde saklamasına ve kolaylıkla hesaplarına giriş yapmasını sağlıyor.

Tarayıcılar bu şifreleri bünyesinde saklıyor, sürekli olarak güncelleniyor ve kullanıcıların mağdur olmaması için güvenlik yamalarına sahipler. Yine de bazı kullanıcılar bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelmiş durumda.

Peki bu kadar güvenli olan tarayıcılara nasıl erişiliyor?

Eğer kullanıcı 'crack sitelerine' giriyor ve programlar indiriyorsa virüsün bulaşma riski artıyor.

Crack tabanlı olarak indirdikleri dosyaların içinde virüs olduğunu bilmeyen kullanıcılar istemeden de olsa bu virüsü bilgisayarlarına kendi rızalarıyla indirmiş oluyorlar.

Birçok kullanıcı bilgisayarında virüs programı olsa da kullanıcılar 'crack' indirdiklerini düşündükleri için uyarıları dikkate almayabiliyorlar. Bu sebeple CopperStealler adı verilen bu virüs tarayıcıya yerleşerek kullanıcıların tarayıcı şifrelerine ulaşabiliyor.

Virüsün ilk olarak Instagram ve Facebook gibi platformlardaki hesaplara ulaşılmasına neden olduğu belirtiliyor.

Bilim Teknoloji