İran'da 'nükleer' yasa, hükümetin itirazına rağmen kabul edildi!

İran'da 'nükleer' yasa, hükümetin itirazına rağmen kabul edildi!

Nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını zorunlu kılan yasa tasarısı, İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK)'nde hükümetin itirazlarına rağmen kabul edildi.

İran'ın yarı resmi Fars Haber Ajansına göre, İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Meclise getirilen "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı" adı verilen tasarı, dün muhafazakarların çoğunlukta olduğu Mecliste kabul edilmişti.

Nihai onay makamı olan İran Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından incelenmesinin ardından onaylanarak hükümete tebliğ edildi.

Söz konusu yasaya Cumhurbaşkanı Ruhani hükümetinin karşı olduğunu biliniyordu. 

URANYUM ZENGİNLEŞTİRİLECEK

 

Mecliste kabul edilen yasa ile İran Atom Enerjisi Kurumunun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor

İran, onaylanan yasa kapsamında ayrıca, nükleer anlaşmanın taraflarının iki ay içinde İran'ın bankacılık ilişkilerini ve petrol ihracatını normale döndürecek adımlar atmaması halinde, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında 2016'dan bu yana gönüllü olarak uygulanan Ek Protokol'den ayrılacak.

 

 

Dünya