'IŞİD'i ortadan kaldırmak için Savunma Bakanlığı'na talimat verdim'

'IŞİD'i ortadan kaldırmak için Savunma Bakanlığı'na talimat verdim'

ABD Kongresi'nin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisi'nin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, ağırlıklı olarak ülke ekonomisiyle ilgili attığı adımları anlattı.IŞİD ve yasadışı göçmenlerle mücadele...

ABD Kongresi'nin iki kanadını temsil eden Senato ile Temsilciler Meclisi'nin ortak oturumunda vekillere hitap eden Trump, ağırlıklı olarak ülke ekonomisiyle ilgili attığı adımları anlattı.

IŞİD ve yasadışı göçmenlerle mücadele vaadini yineleyen Trump, ülkede birliği sağlamak istediğini vurguladı.

ABD'nin güvenliğini sağlama noktasında gerekli gördükleri tedbirleri alacaklarını kaydeden Trump, ABD ve Avrupa'da yaşanan terör saldırılarından örnekler vererek IŞİD tehdidine karşı kararlılık vurgusu yaptı.

IŞİD kastederek, "Bu alçak düşmanı yeryüzünden temizlemek için İslam dünyasındaki dostlarımız ve müttefiklerimiz de dahil tüm müttefiklerimizle beraber çalışacağız" diyen Trump, savunma harcamalarında öngördüğü ciddi artışa da dikkati çekti.

Trump, "Söz verdiğim gibi, Müslüman ve Hristiyanları, her din ve inançtan kadın, erkek ve çocukları katleden kanunsuz vahşiler topluluğu olan IŞİD'i ortadan kaldırma planı hazırlaması için Savunma Bakanlığı'na talimat verdim" ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) bütçesinin ciddi oranda artırılması için çalışmalara başladıklarını da aktaran Trump, "Amerikan tarihindeki en büyük bütçe artışlarından birinin hazırlanmasını istiyor ve orduyu yeniden inşa edecek bir bütçeyi Kongre'ye gönderiyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya