İskandinavya dümeni sola çevirdi: Danimarka'da Sosyal Demokratlar dönemi

İskandinavya dümeni sola çevirdi: Danimarka'da Sosyal Demokratlar dönemi

Danimarka'da 5 Haziran'da gerçekleşen seçimleri kazanan Sosyal Demokratlar, parlamentodaki diğer sol partilerin dışarıdan desteğini alarak azınlık hükümeti kuracak. Partinin 41 yaşındaki kadın lideri Mette Frederiksen, ülke tarihinin...

Danimarka'da 5 Haziran'da gerçekleşen seçimleri kazanan Sosyal Demokratlar, parlamentodaki diğer sol partilerin dışarıdan desteğini alarak azınlık hükümeti kuracak. Partinin 41 yaşındaki kadın lideri Mette Frederiksen, ülke tarihinin en genç başbakanı olacak.

Frederiksen, üç hafta süren görüşmelerden sonra sol partilerle anlaşma yapıldığını açıkladı. Buna göre, Sosyal Demokratların kuracağı azınlık hükümeti, 179 sandalyeli Danimarka parlamentosunda Sosyalist Halk Partisi, Kızıl-Yeşil İttifakı ve Sosyal-Liberal Parti’nin desteğini alacak.

SAĞCI HÜKUMETTEN MİRAS KALAN GÖÇMEN YASALARI YUMUŞATILACAK

Dört partinin yaptığı anlaşmaya göre, bir önceki sağcı hükümetten miras kalan sert göçmen yasaları yumuşatılacak, yabancı suçluların küçük bir adaya gönderilmesi planı hayata geçirilmeyecek. Sol partiler, artan sosyal eşitsizliğe karşı önlemler, yabancı işçilerin sayısının artırılması ve küresel ısınmaya karşı emisyonların azaltılması için bağlayıcı bir yasa çıkarma kararı üzerinde de anlaştı.

SAĞCI BAŞBAKANIN OYLARI YARIYA DÜŞMÜŞTÜ

Danimarka’da 5 Haziran’da yapılan seçimlerde, Sosyal Demokrat Parti çatısı altında ittifak yapan ve daha yüksek vergi aracılığıyla refah devleti politikalarını güçlendirmeyi vaat eden beş sol parti, merkez sağcı başbakan Lars Lokke Rasmussen’i yenilgiye uğratmıştı. Ancak Rasmussen’in oy oranı bir önceki seçime göre yarı yarıya düşse de, Sosyal Demokratlar tek başlarına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamamıştı.

Öte yandan, İskandinavya’da yaşlanan nüfusun hükümetleri ‘beşikten mezara kadar refah devleti’ geleneğinden uzaklaştırmasına rağmen, bu yıl Finlandiya ve Norveç’te de Sosyal Demokrat hükümetler kurulmuştu.

Dünya