İsmail Saymaz yazdı: Sedat Peker’e Soylu Davası

İsmail Saymaz yazdı: Sedat Peker’e Soylu Davası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Peker için “Suç örgütü lideri” ve “Mafya pisliği” dedi ve kavga başladı.

Sedat Peker, geçen yıl 2 Mayısta ilk videosunu yayınladığında milyonlarca insan dikkat kesildi, kulak verdi, ekranlara kilitlendi.

AK Partililer de muhalifler de şaşkındı.

Çünkü iktidar yanlısı diye bilinen, muhalifleri kan banyosuyla tehdit eden Peker, Dubai’den çektiği videoda, evine yapılan baskından, eşine ve kızına yönelik kötü muameleden yakınıyor; hükümete veryansın ediyordu.

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve AK Parti Elazığ Milletvekili olan oğlu Tolga Ağar ile ‘Pelikancılar’ı odağına yerleştiriyordu.

Derken…

Yalıkavak Marina ve Paramount Otel’e çöküldüğünü…

İşadamı Mübariz Mansimov’a kumpası anlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Peker için “Suç örgütü lideri” ve “Mafya pisliği” dedi ve kavga başladı.

Peker, 13 Mayıs 2021’deki dördüncü videosundan itibaren hep Soylu’yu hedef aldı.

Soylu, 17 Mayıs 2021’de suç duyurusunda bulundu. Dilekçede Peker’e ve suç örgütü üyelerine kısa süre önce operasyon yaptığı için hedef alındığını söyledi. Peker’in “Daha önce kötü niyetli çevrelerce dile getirilen dedikodu ve uydurma hikayelerle iftira ve hakaret ettiğini” söyledi.

Üç adliye dolaştı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkisizlik kararıyla dosyayı Sedat Peker Ana Davası’nın görüldüğü İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na yolladı.

Ancak İstanbul, hakaret ve tehdit suçlarının örgüt çerçevesinde olmadığını gerekçe göstererek, dosyayı Ankara’ya iade etti.

Ankara bu kez dosyayı, Peker’in yaşadığı Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Beykoz da üzerinden atınca dokuz aydır adliyeler arasında dolaşan yakan top Ankara’nın kucağında kaldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, birinci videodan 14 ay sonra, 4 Temmuz 2022’de 57 sayfalık iddianame hazırlandı. İddianame Ankara 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 28 Temmuz’da kabul edildi ve dava açıldı.

Hakaret, iftira, tehdit

İddianamede tek şikayetçi yer alıyor: Soylu.

Tek bir sanık var: Peker.

Peker’e kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret, iftira ve tehdit suçlamaları yöneltiliyor.

Peker’in 30 Kasım 2019’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığı, ifadesinin alınması için yakalama emri düzenlendiği, aranılan şahıslardan olduğu ifade ediliyor. Ancak Kırmızı Bülten’den söz edilmiyor.

264 tweet, dokuz video

Peker’in 18 Mayıs-22 Temmuz 2021 arasındaki 231 tweetinin harakete, 20’sinin tehdide ve 13’ünün iftiraya girdiği savunuluyor.

İftira diye şikayet edilen üç tweette Peker, Soylu’nun 4 Aralık 2020 gecesi işadamı Sezgin Baran Korkmaz’la görüştüğünü iddia ediyor. Bu görüşme TBMM’de kendisine yöneltildiğinde Soylu, “Devletin bütün kurumlarıyla yukarıdan aşağıya öyle bir karar aldık, meselenin içerisine öyle bir daldık ki Amerika’yı da açığa düşürdük, bize kumpas kuranları da” diyerek, görüşmeyi yalanlamamıştı.

Peker’in 13-16-20-23 ve 30 Mayıs ile 6 Haziran 2021’deki altı videosu ile gazeteci Hadi Özışık ve Recep Fazlıoğlu ile üç görüşmesi kanıt sayıldı.

Peker’in Soylu ile ilgili beyanlarının “ifade özgürlüğü, eleştiri ve tepki sınırlarını aştığı” vurgulanarak, şöyle deniyor:

“Paylaşımlarının müştekinin onur, şeref ve saygınlığı ile kişilik haklarına sövme ve somut bir fiil yahut olgu isnat ederek hakaret; ruh dinginliğini ve iç huzurunu bozabilecek nitelikte tehdit; soruşturma veya kovuşturma açılmasını yahut idari yaptırım uygulanmasını sağlamak maksadıyla gerçeğe ve hukuka aykırı iftiralar niteliğinde olduğu…”

Sekiz yıl 4 ay ceza isteniyor

Hakaret suçu kamu görevlisine karşı görevinden ötürü alenen işlendiği için bir yıl iki aydan iki yıl dört aya…

Tehditten altı aydan iki yıla…

İftiradan bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Toplam ceza sekiz yıl dört aya çıkıyor.

Zincirleme şekilde işlendiği için bu cezaların dörtte üçe kadar arttırılması isteniyor.

Duruşması 17 Ocak 2023’te görülecek.

Bu arada Peker’in video ve sosyal medya paylaşımlarında yer verdiği iddialar Soylu aleyhine ihbar sayıldı.

Soylu’nun İçişleri Bakanı olması, dokunulmazlığının bulunması ve soruşturma usulünün farklı işlemesi nedeniyle ayırma kararı verildi. Dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenterler Bürosu’nun 2022/145194 sayılı soruşturma sırasına kaydedildi.

Peker ifşalarına dava açılmadı

Peker’in ilk videosundan bu yana 15 ay geçti. Peker, işlenmiş yığınla suça değindi, ilişki ağlarını deşti ve kanıtlar sundu.

Yanlış anlaşılmasın.

“Peker’in Soylu’ya yönelik ifadeleri suç değildir” demiyorum.

Fakat ne Yalıkavak Marina ve Paramount Hotel’e çökmeye… Ne Kıbrıs’ta gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine…

Ne uyuşturucu ve silah ticaretine…

Ne de mafyadan 10 bin dolar aldığı iddia edilen milletvekiline dava açıldı.

Peker’in ifşa ettiği son skandal Beştepe’yi sarsarken…

Bunca ‘şüpheli’ arasında sadece Peker’in yargılanacak olması, suçluların korunduğunu düşündürüyor.