İsmail Saymaz yazdı: Yine denetimsiz Kuran kursu, yine çocuk istismarı

İsmail Saymaz yazdı: Yine denetimsiz Kuran kursu, yine çocuk istismarı

''Güzelova köyü camisinin yanında inşa edilen Kuran kursu, hocasının tayini çıktıktan sonra boş kalmıştı''

Erzurum'un Yakutiye ilçesine bağlı Güzelova köyünün imamı Eyyüp Çelik, geçen yıl 7 Ağustos'ta camide Kuran eğitimi verirken, yanına 12 yaşındaki M.Y.Ü. geldi. "Hocam" dedi çocuk, "F.C. hocadan Kuran dersi almak istemiyorum."

Çelik, "Neden?" diye sordu.

- Bize pislik yapıyor.

- Ne pisliği?

- Kötü şeyler yapıyor hocam!

Çelik, öğrencileri teneffüse gönderip M.Y.Ü.'yü imam odasına aldı.

"Anlat bakalım" dedi.

Çelik, duydukları karşısında "Utancımdan daha ileri bir soru soramadım" diyecekti.

Kurs kaçak hafıza teslim

Güzelova köyü camisinin yanında inşa edilen Kuran kursu, hocasının tayini çıktıktan sonra boş kalmıştı.

Köy halkından olan 23 yaşındaki F.C., bu kursta sekiz yıl hafızlık eğitimi aldı. Ancak sınavı geçemediği için hafız olamadı. Haziran 2021'de askerden dönünce anahtarı teslim aldı ve muhtarın bilgisi dahilinde kursta kaçak olarak hocalığa başladı.

İlkin 12 ve 13 yaşındaki Y.K. ve E.K.'yi gözüne kestirdi. Ders bitiminde bu çocuklara "Gelin, oyun oynayalım" dedi. Önce çocukları yorganlara sardı. Ardından ellerini bantla bağladı, gözlerini maskeyle kapattı. Pantolonlarını indirdi. Birini yere yatırıp diğerinden alttakinin üzerine uzanmasını istedi. "Birbirinizi yapacaksınız" diye emretti. Sonra diğerini ötekinin üzerine çıkardı. Ağladıkları için çocukları bıraktı.

Kurban Bayramı'ndan iki hafta önce 12 yaşındaki M.Y.Ü.'ye musallat oldu.

Önce sırtına masaj yaptırdı.

Bir başka gün, M.Y.Ü.'yü ikinci kattaki odaya çağırdı. Pantolununu çıkardığı çocuğu kucağına oturttu. İstismar ettiği çocuk kaçmaya çalıştı. Merdivenden inerken yakalandı. F.C., kolundan tuttuğu çocuğu üst kata çıkardı ve istismar etti.

F.C., Kurban Bayramı'ndan sonra M.Y.Ü.'yü yine istismar etti. Bu sırada M.Y.Ü'nün babası aradı. F.C., "Kimseye söyleme" diyerek, çocuğu bıraktı.

Aileler şikayetçi olmadı

Küçük M.Y.Ü., yaşananları imam Çelik'e anlattı.

F.C., 7 Ağustos 2021'de gözaltına alındı.

İfadesinde, Kurban Bayramı'ndan iki-üç gün sonra M.Y.Ü'yü elinden tutup kendisine çektiğini, pantolonunu indirdiğini ve istismar ettiğini kabul etti. Y.K. ve E.K.'yi "birbirlerinin üzerine çıkıp sürtünürken" yakalayıp dövdüğünü ve iki çocuğun bu yüzden kendisine iftira attığını savundu.

Gel gör ki F.C., savcılıkta bütün ifadeleri reddetti.

İşkence gördüğünü öne sürdü.

Tutuklanan F.C.'ye Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hürriyetinden yoksun kılma ve çocuğun cinsel istismarından dava açıldı.

F.C., mahkemede, iftiraya uğradığı iddiasını yineledi.

Çocukların aileleri ise şikayetçi olmadı.

M.Y.Ü.'nün babası S.Ü., oğlunun "Ders veremediğim için F.C. beni sıkıştırdı, bu yola başvurdum" dediğini iddia etti.

E.K.'nin babası O.K., "F.C. çocuklara 'Pantolonlarınızı indirin, fotoğrafınızı çekeceğim' demiş. Pantolonu indirmemiş. Şikayetçi değilim" dedi.

Y.K.'nin babası I.K. "İnanmam" diyerek, şikayetçi olmadı.

Ailelerin avukatları ise ceza verilmesini istedi.

Avukat Gizem Karahan, şöyle dedi:

"Sanık savcılıkta suçu kabul etmiştir. Bu çocuklar 12 - 13 yaşındadır, cinsellikle ilgili bilgileri yoktur. İftira atacak olsalar bile 'Bize küfür ediyor, dövüyor' diye iftira ederler. Anlatılanlar hayal gücünden ötedir. Aileler vazgeçmişse de ben şikayetçiyim."

F.C.'ye 35 yıl 6 ay hapis

Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mart'ta kararını açıkladı. Kararda "mağdurların yaşı itibariyle verdiği detayların hayal ürünü olma ihtimalinin bulunmadığı" vurgulandı. Ayrıca "Küçük bir ortamda yaşayan çocuğun sebep yokken namus ve vicdanını ortaya koyarak iftira atması ihtimalinin hayatın olağan akışına uygun olmadığı" ifade edildi. F.C.'ye toplam 35 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Halen tutuklu.

Diyanet İşleri Başkanlığı "Hem itibar hem olay olarak zarar gördük" diyerek, yargılamaya müdahillik için başvurdu.

Neyse ki reddedildi.

Diyanet, Güzelova Kuran Kursu'nda zarar gören değil, zarar veren sıfatını taşıyabilir. Erzurum'un şehir merkezine 15 kilometre mesafedeki bu köyün kursu, hocası atandıktan sonra denetimsiz bırakıldı. Anahtarı hafızlık diploması ve memuriyeti olmayan bir köylüye teslim edildi. Bütün vaziyeti bilen köy imamı, müftülüğe ihbarda bulunmadığı gibi, saldırganla birlikte çocuklara dini eğitim verdi.

Diyanet, Güzelova'da görevini ihmalden yargılanmalıydı.

Yalnızca Diyanet mi?

Oğulları istismar edildiği halde şikayetlerini çeken sorumsuz aileler de elbette.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem