İsmet İnönü'nün torunu Suriye sınırında görev yapıyor

İsmet İnönü'nün torunu Suriye sınırında görev yapıyor

İsmet İnönü’nün torunu, Hürriyet gazetesi muhabiri Zeynep Bilgehan Zeytin Dalı harekatı ile birlikte son 15 gündür Suriye sınırında görev yapıyordu.Bölgede Türkiye’den iletilen insani yardımları araştıran ve takip...

İsmet İnönü’nün torunu, Hürriyet gazetesi muhabiri Zeynep Bilgehan Zeytin Dalı harekatı ile birlikte son 15 gündür Suriye sınırında görev yapıyordu.

Bölgede Türkiye’den iletilen insani yardımları araştıran ve takip eden Bilgehan, bölge halkıyla temas kurup yardımların ulaşıp ulaşmadığını Hürriyet gazetesi aracılığıyla kamuoyuna aktardı. 

Bilgehan köylülerin yaşadıkları ortamlarda nelerle karşılaştıklarını şu ifadelerle aktarıyor:

“Davutpaşa köyü, Zeytin Dalı harekâtını en yakından izleyen yerlerden. Yaklaşık 30 haneli ve 300 nüfuslu köy, Hatay’ın en yüksek tepesine sahip.

Köyü Suriye’den zeytinlikler ve ''Afrin Nehri’ ayırıyor. ''Davutpaşa Höyük’ünden bakıldığında yükselen dumanları görebiliyorsunuz. Cinderes yakından izleniyor. Tank ve top sesleri artık hayatın bir rutini haline gelmiş. Askeri sevkıyâtlar da öyle... Köy, bu tepenin altında olduğundan Reyhanlı’ya atılan roketlerin altında kalıyor. Köylülerden Ahmet Şanverdi, ''Reyhanlı’ya 60 roket atıldı. Hızlı bir motosikletin sizi sollaması gibi bir sesle üzerimizden geçiyorlar’ diye anlatıyor. Davutpaşa Höyük’ü şimdilerde dev bir Türk bayrağı süslüyor. Bu bayrak, çoban Bekir Şanverdi ve köyün çocuklarının eseri... Şanverdi’nin girişimiyle köyün çocukları yarıyıl tatillerinde höyüğe taşlardan dev bir Türk bayrağı yerleştirdi. Bu sürece yardım edenlerden biri sekiz yaşındaki Cihat Şanverdi. Şanverdi, ''15 gün çalıştık. Traktörle taşları yukarı götürdük. Dizdik, süpürdük, yıkadık, boyadık. Ülkemizi çok seviyoruz’ diyor.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem