İspanyolca ve Kürtçe’yi karıştıran polis etkinlik bastı: Elma ve armut birbirine karışmasın!

İspanyolca ve Kürtçe’yi karıştıran polis etkinlik bastı: Elma ve armut birbirine karışmasın!

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile 16 akademisyeni ihraç edilen, 40 lisans ve 29 lisans dersi hocasız kalan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrencilerin düzenlediği “PanHayır'' isimli etkinliğine polis müdahale...

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile 16 akademisyeni ihraç edilen, 40 lisans ve 29 lisans dersi hocasız kalan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrencilerin düzenlediği “PanHayır'' isimli etkinliğine polis müdahale etti.

KERMESLE BAŞLADI

Birgün’ün haberine göre akademisyenlerin ihracına tepki göstermek ve etkinlik sonucunda toplanan paralarla Eğitim Sen Üniversiteler Şubesi’ne destek olmak için her yıl Bahar aylarında düzenlenen panayırı bu yıl Şubat ayında yapma kararı alan öğrenciler, “yeni açık'' olarak bilinen yerde toplandı. Alanı pankartlar ve balonlarla süsleyen öğrenciler, evlerinden getirdikleri yemekleri satışa sundu.

REKTÖRLÜK TALİMATI GEREKÇE GÖSTERİLDİ

İhraç edilen akademisyenlerin ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in de katıldığı etkinlikte çalınan müziklerle danslar edildi, şarkılar söylendi. Etkinliğin sürdüğü sırada yüze yakın çevik kuvvet polisi, Cebeci Yerleşkesi’ne geldi. Etkinlik alanına giren polisler, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nden alındığı iddia edilen talimatla etkinliğin sonlandırılmasını istedi. Duruma tepki gösteren akademisyenler ve öğrenciler, etkinlik alanını terk etmeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine asılan pankartları indiren polislerden bazıları da balonları patlattı. Polis, yiyeceklerin bulunduğu masayı da hedef aldı.

ELMA-ARMUT BENZETMESİNE TEPKİ

Rektörlükten alınan emrin gösterilmesini isteyen öğrencileri tehdit eden çevik kuvvet amiri, derslerine girmek için okulda bulunan öğrencilere de “Elmayla armutun karışmaması için alanı terk edin. Yoksa hepinizi gözaltına alacağız'' dedi. Çevik kuvvet amirinin sözlerine tepki gösteren bir öğrenci ise “Burası bizim okulumuz. Hepimiz elmayız. Bir armut varsa o da sizsiniz. Bizler sınavla bu üniversiteye girdik. Sizin burada bulunmaya hakkınız yok'' dedi.

İSPANYOLCA İLE KÜRTÇE’Yİ KARIŞTIRDI

PanHayır’da İspanyolca sözleri olan müziklerin çalınmasına da polis tepki gösterdi. İspanyolca ile Kürtçe'yi karıştıran bir polis amiri, öğrencilere, “Kürtçe müzikler çalıyorsunuz. Propagandaya girebilir çünkü sözleri anlaşılmıyor'' dedi. Öğrenciler ise müziğin Kürtçe değil İspanyolca olduğunu fakat Kürtçe müzik de dinleyebileceklerini söyledi.

ETKİNLİK OKUL İÇİNDE SÜRDÜ

Polis ekiplerinin müdahalesinin ardından İletişim Fakültesi kantini “kulis''te toplanan öğrenciler pankartlarını ve balonlarını buraya astı. Etkinlikten vazgeçmeyeceklerini ifade eden öğrenciler, kermese ve müzik dinletisine devam etti. Etkinlikte ayrıca ihraç edilen akademisyenlerin öğrencilere bağışladığı eşyalar, açık arttırmayla satıldı. Açık arttırmanın geliri de Eğitim-Sen’e verildi. Etkinlik, öğrencilerin ve ihraç edilen akademisyenlerin birlikte ettiği danslarla sürdü.

">

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim