İşsizlik, dövizdeki rekor sıçrama, enflasyon... Gözler Yeni Ekonomi Programı ve 2021 bütçesinde

İşsizlik, dövizdeki rekor sıçrama, enflasyon...  Gözler Yeni Ekonomi Programı ve 2021 bütçesinde

Ekonomi gündeminde gözler, Yeni Ekonomi Programı'nda. 2021 yılı merkezi bütçe oranın hesaplanacağı, üç yıllık ekonomik yol haritasının belirleneceği Yeni Ekonomi Programı yarın saat 11.00’da açıklanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı YEP’te koronavirüs salgını nedeniyle ciddi bozulma gösteren istihdam sektörü en yakından takip edilecek kalem olurken kurdaki artışın ithalat maliyetlerini artırması ve enflasyonu da baskılamasından dolayı enflasyon, cari denge ve istihdam en önemli başlıklar olarak takip edilecek.

İşten çıkarma yasağı nedeniyle işsizlik oranı da çok sağlıklı hesaplanamıyor

Son verilere göre enflasyon Ağustos’ta %11,7 olurken son açıklanan Haziran cari açık rakamı 2.93 milyar dolar oldu. İşten çıkarma yasağının uygulandığı ülkelerde işsizlik oranı da çok sağlıklı hesaplanamıyor ve bu uygulama ile ülkemizde işsizlik oranı %13,4 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı ise 2020 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişi, istihdam oranı ise 4,0 puanlık azalış ile %42,4 oldu.   

Döviz kurlarında rekor yükselişler sürüyor

Döviz kurlarında rekor yükselişler yaşanırken dolar kurundaki rekor seviyeler rekabetçi olarak ifade edilmişti, ancak özellikle ara mal ihtiyacı kurdaki yükselişle maliyetleri de artırıyor.

Bugün USD/TRY kuru %2,10 yükselişle 7,8365 EUR/TRY %2,60 yükselişle 9,15 GBP/TRY %3,5 artışla 10,10 seviyesine yükselerek rekor tazeledi. Temmuz ayı sonundan itibaren rekor kıran döviz kurlarında bugünkü yükselişin hızlanmasında ise Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmanın etkili oluyor. (İnvesting- Necdet Erginsoy)

Ekonomi