İstanbul için kısıtlı vaktimiz kaldı! uyarılarımıza kulak verin!

İstanbul için kısıtlı vaktimiz kaldı! uyarılarımıza kulak verin!

İstanbul için kısıtlı vaktimiz kaldı! uyarıl... 17 Ağustos depreminin 21'nci yılı dolayısıyla Türk Mimar ve Mühendisler Odası başkanından açıklama geldi. Kaçak yapılaşma ve imar alanlarının ranta açılması sebebiyle İstanbul depreminin bir felaket olabileceği konusunda uyardı, vaktimiz azaldı dedi

Türk Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, 17 Ağustos 1999 Depreminin 21. yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama paylaştı. Kurulan deprem konseylerinin lağvedildiğini, İstanbul’da belirlenen toplanma alanlarının imara açıldığını, 2002’de İBB’nin hazırladığı deprem master planının uygulanmadığını söyleyen Koramaz, “Kısacası üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra ülkemizin deprem gerçeği unutuldu ve deprem üzerinden rant sağlama çabaları başladı” dedi.

"ORMANLAR VE SU HAVZALARI YAPILAŞMAYA AÇILDI"

“17 Ağustos depreminin 21. yılını karanlık bir tabloyla karşılıyoruz” diyen Koramaz, açıklamasında İstanbul ve çevresi için vaktin daraldığını hatırlatarak şu bilgilere yer verdi: "17 Ağustos 1999 depremi ve daha sonra yaşanan depremler yapı stokumuzun deprem güvenlikli olmadığını ortaya koymuşken, sanki bir daha deprem olmayacakmış gibi imar planları depreme dayanıklı yapı üretimini sağlamak için değil, kentsel rantın dağıtılması için bir araç olarak kullanıldı. Parsel bazında yapılan imar tadilatları ile ormanlık alanların ve su havzalarının dere yataklarıyla birlikte yapılaşmaya açıldı. Var olan yapı stokunun ve kentsel belleğin kent kimliği ile birlikte korunarak kentin çağdaş ihtiyaçlara uygun olarak dönüştürülüp canlandırılması ve iyileştirilmesi; böylelikle can güvenliğinin sağlanması ve yaşam düzeyinin yükseltilmesini hedeflemesi gereken Kentsel dönüşüm çalışmaları adeta yeni imar alanları açılması ya da mevcut imar alanlarının rant odaklı yenilenmesine indirgendi. Dönüştürülen alanlarda yaşayan insanların kentsel ihtiyaç ve talepleri gözetilmedi, müktesep imar hakları korunmadı."

"İMAR AFFI UYGULAMALARINA DEVAM EDİLEREK KAÇAK YAPILAŞMAYA TEŞVİK EDİLDİ"

"Asli görevi sağlıklı, güvenli ve yaşanabilir kentler kurmak ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak olan siyasal iktidar, mühendislik, mimarlık ve şehir planlama disiplinlerinin teknik, bilimsel ve yasal gereklilikleri ile teknik ilkelerini görmezden gelerek, ormanları, kıyıları, doğal kaynakları hiçe sayan, kent tarihini, kültürünü yok eden, toplumu ve kentleri kimliksizleştiren rant projelerini “Kentsel Dönüşüm” adı altında hayata geçirdi. Oysaki, nüfus yoğunluğunun ve dolayısıyla yapılaşmanın en fazla olduğu İstanbul için dahi nitelikli ve kapsamlı bir kentsel dönüşüm için gereken ortalama süre 20 yıl olarak öngörülüyordu. Yani deprem master planı o gün uygulanmaya başlasaydı bugün bu kentimiz olası bir İstanbul depremine hazır olacaktı. Meslek odaları etkisizleştirilerek mesleki uygulamalar denetimsizliğe mahkûm edildi. Yapı üretim sürecinin sağlıklı denetimi sağlanamadı. İmar affı uygulamalarına devam edilerek kaçak yapılaşma teşvik edildi.

TMMOB ve bağlı Odaları tüm bu süreç boyunca mesleki sorumluluklarının bir gereği olarak, yapılaşmadan kaynaklanan risklerin bertaraf edilmesi için çağdaş bir ‘risk yönetim’ sisteminin oluşturulması, bölgesel ve kentsel ölçekte ‘sakınım planları’nın hazırlanması, mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi, güvenli yapılaşmanın sağlanması ve tüm bu süreçlerin sağlıklı işletilebilmesi için meslek odalarının sürece etkin katılımını sağlayacak yeni bir planlama, tasarım, üretim ve denetim süreci modelinin benimsenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bu vesileyle bir kez daha iktidarı acilen çağrılarımıza kulak vermeye ve gereken önlemleri almaya davet ediyoruz.”

"İstanbul için kısıtlı vaktimiz kaldı! uyarılarımıza kulak verin!" haberi, 17 Ağustos 2020 tarihinde yazılmıştır. 17 Ağustos 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan İstanbul için kısıtlı vaktimiz kaldı! uyarılarımıza kulak verin! haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İstanbul için kısıtlı vaktimiz kaldı! uyarılarımıza kulak verin! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 22 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 13:00 ABD'nin Ukrayna'ya Yardımı ve Avrupa'daki Rus Varlıklarına El Koyma Üzerine Açıklama
 2. 13:00 Fenerbahçe-Sivasspor maçının yabancı VAR hakemi belli oldu
 3. 12:57 Sulusaray Depremleri: Kaplıca Suyunda Anormal Sıcaklık Artışı Endişe Yaratıyor
 4. 12:54 Galatasaray'ın Hedefinde İngiltere'nin Genç Yeteneği Ryan Sessegnon Var!
 5. 11:57 Fatih'te İETT Kazası! Son Dakika!
 6. 11:40 Ürünler yakında raflarda olmayacak: 75 yıllık dev içki markası iflas bayrağını çekti
 7. 11:36 Deprem Uyarısı: Tokat, Amasya, Çorum, Samsun, Ordu ve Sivas Dikkat! Tehlike Yaklaşıyor
 8. 11:35 Silah Teknolojisinde Devrim: SAR9 Gen3 ile Yerli Üretim Gücümüz Artıyor
 9. 11:33 Alişan ifşa etti. Dondurmanın içinden çıkanlar şoke etti
 10. 11:26 Usulsüzlük iddiası: İYİ Parti olağanüstü kurultayı mahkemelik oluyor
 11. 11:19 Ali Yerlikaya duyurdu: 8 ilde dolandırıcılara "Sibergöz" operasyonları: 19 gözaltı
 12. 11:17 Alperen Şengün, NBA'de en çok gelişme gösteren oyuncu ödülüne aday gösterildi
 13. 11:06 Galatasaray, Süper Lig'de Tarihi Başarıya İmza Attı
 14. 11:01 22 Nisan 2024 Brent Petrol fiyatları
 15. 10:56 Buzlar Altında Saklanan Aşk: Everest'te Kaybolan Dağcının Eşine Yazdığı Mektuplar Gün Işığına Çıktı
 16. 10:56 Demet Akalın'ın Sesi Dominik'te Yankılandı! Survivor Şarkı Yarışması'nda Birinci Kim Oldu?
 17. 10:54 "Esenyurt'ta Bisiklet Kazası: Çocuk, Fren Yapamayınca Telefon Bayisinin Camına Çarptı"
 18. 10:53 Eskişehir'de Uyuşturucu Operasyonu: 6 Şüpheli Tutuklandı
 19. 10:53 Tüketici güveni 10 ayın zirvesinde
 20. 10:51 "Osmaneli'de Aranan Şüpheli Yakalandı: 5 Yıl Hapis Cezasıyla"
Gündem Haberleri