İstanbul Park Övgü Almaya Devam Ediyor

İstanbul Park Övgü Almaya Devam Ediyor

İstanbul parka övgüler devam…

Dünyanın en güzel Formula 1 pistlerinden biri olarak dikkat çeken İstanbul Park, birçok takımın da gözdesi olmuş durumda. Güncel haberler içinde yer alan son görüşmeye göre bu konuda açıklama, Mclaren ile çalışan Türk aerodinamigörevlisi Emel Çankaya'dan geldi. 

Türkiye'nin Gururu

Emel Çankaya, dünyaca ünlü Formula 1 takımı Mclaren için çalışan başarılı bir görevli. Aerodinami kısmında çalışan Çankaya, Türkiye yarışları öncesinde önemli açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi; ben uzun yıllardan beri takım içinde çalışıyorum. Araçların çok daha başarılı, hızlı ve pist üzerinde hiç sorun olmadan yarış içinde kalmasını sağlamak temel görevlerimin içinde yer alıyor. Aerodinamik bölümündeyim.

Bu bölüm cidden çok özel. Çünkü tasarım, aracın hızını etkileyen en temel parametrelerden birisi olarak dikkat çekmekte. Parça tasarımından bunların geliştirilmesine kadar olan süreç içinde birçok işleme katkı sağlıyorum. Aynı zamanda bu şekilde ülkemi de temsil etmiş oluyorum, dedi. 

İstanbul Park Çok Seviliyor

Haber içinde Emel Çankaya aynı zamanda şunları söyledi; Mclaren en iyi takımlardan birisi. Burada görev yapan pilotların birden çok favorisi söz konusu. Ancak bunların içinde İstanbul her zaman öne çıkmasıyla dikkat çekiyor. Bunun nedenlerinden birisi ise hız yapmaya müsaade eden bir yapının bulunması. 

Aynı zamanda 8.viraj şimdiden efsane olmuş durumda. Birçok pilot ile yapmış olduğum görüşmelerde buranın hızlı bir biçimde dönülmesinden dolayı alınmış olan keyfin başka pistlerde hiçbir şekilde bulunmadığını rahatlıkla ifade ediyorlar. Bu durum elbette bir Türk olarak beni çok mutlu ediyor, dedi.

Birçok Markada Türk Çalışan Var

Haber365 sitesindeki gelişme kapsamında ünlü aerodinamiçalışanı aynı zamanda şunları söyledi; F1 içerisinde benden başka Türklerin bulunup bulunmadığını tam olarak bilmiyorum. Ancak Alpha, Ferrari ve Williams gibi markalarda Türkler var. İşlerini çok iyi bir biçimde yapıyorlar. Son dönemde Türklerin bu spora olan ilgisinin artması harika bir gelişme. Umarım Türk çalışan sayısı da yakın bir zamanda daha fazla olacaktır. Her ne kadar erkek sayısı fazla olsa bile bu spor içinde birden çok kadın da var, dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem