İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!

İstanbul Sözleşmesi'nin fesih haberi üzerine, Kadın dayanışma toplulukları yarın(26 Mart 2021) Kadıköy'de buluşacaklar.

İstanbul Sözleşmesi 19 mart gecesi kararname ile feshedildi. Bu durumun üzerine; Eşik Kadın Örgütü, İlerici Kadınlar Derneği, İlerici Kadınlar Dayanışma Derneği, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri, Komünist Kadınlar olarak yarın (26 Mart Cuma) 18.30’da Kadıköy Bahariye Caddesi girişinde buluşacaklar.

İstanbul Sözleşmesi nedir, neden önemlidir?

Sözleşme, kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, ev içi şiddet, taciz ve tecavüzü hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma özelliğine sahiptir. Sözleşme, 19 mart tarihine dek, Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa Birliği üyesi 20 ülke tarafından kabul edilmiştir. Sözleşmesin 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzalandığı için 'İstanbul Sözleşmesi' olarak anılıyor. Sözleşme 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İstanbul Sözleşmesinin amaçları;

İstanbul Sözleşmesi'nin en önemli amacı, biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesidir.

Kadınlar ve erkekler arasındaki hukuki ve fiili eşitsizliği engellemek ve kadınlara yönelik ayrımcılığı da yasaklamaktadır.

Şiddete uğramış kadınları koruma ve kollama politikalarını geliştirmek.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen 7. Olağan Büyük Kongre'de İstanbul Sözleşmesi'ne şu sözlerle değindi: '' Gündemimizde, kadınlarımızın haklarını korumayı vicdanlarda değil kağıtlarda arayanlara söyleyeceklerimiz var. Gündemimizde kadınlarımızı dağa göndermek suretiyle, arkasından da sahip çıktığını söyleyen namertler var.''
 

Kadın