İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması görüşülecekti: AKP’nin MYK toplantısı ertelendi

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması görüşülecekti: AKP’nin MYK toplantısı ertelendi

Kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan ve son dönemde hedef haline getirilen İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yönünde görüşmelerin yapılacağı belirtilen AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

Kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan ve son dönemde hedef haline getirilen İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yönünde görüşmelerin yapılacağı belirtilen AKP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı ileri bir tarihe ertelendi.

Türkiye’nin her bir yanından kadınların birlik beraberlik içinde sözleşmeye sahip çıkmasıyla AKParti içinde İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin tartışmalar önemli çatlaklara neden oldu.  AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması yönündeki sözleriyle başlayan tartışmalar devam ediyor.

İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğinin bu hafta içinde yapılması planlanan AKP MYK’sinde gündeme alınması bekleniyordu. Gözler AKP MYK’ye çevrilmişken toplantının ertelendiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta programının Ankara’da olmadığı için AKP MYK ile aynı gün yapılacak il başkanları toplantısının da 13 Ağustos’a ertelendiği duyuruldu. AKP MYK toplantısı için ise net tarih verilmedi. Kadın örgütleri, AKP MYK’nin yapılacağı gün eylemlerle tepkilerini yükselteceklerini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı Kadın ve Demokrasi Derneği’nden de (KADEM) İstanbul Sözleşmesi’ne destek açıklaması gelmişti. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Canan Kalsın’ın “Bu kadar suç ve suçlunun olduğu bir yerde her şeyin suçlusu bir sözleşmeymiş gibi algılamak ve algılatmak hangi oyunun/algının ürünü” eleştirisinin ardından KEFEK’te komisyon başkanlığı görevi değiştirilmişti. Kalsın, önceki gün de “Amacı şiddet uygulananı şiddetten korumak olan bir sözleşmenin toplumu bozduğunu söylemek akla ziyan bir tutum ve düşüncedir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkalım diye yüksek sesle bağıranlar, öldürülen kadınlar, çocuklar için ne yapmayı düşünüyor” açıklaması yapmıştı. Kurtulmuş’un açıklamaları ile başlayan tartışmaya ilişkin eski Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı, İstanbul Milletvekili Betül Sayan Kaya da “Siyaset üstü gördüğümüz kadın ve aile gibi kutsal değerlerimizi birilerinin araçsallaştırarak hükümete vurma bahanesi olarak kullandığına şahit oluyoruz. Ayasofya’nın zincirlerinin kırıldığı, tüm dünyanın Türkiye’yi konuştuğu tarihi bir atmosferde, yıllardır yürürlükte olan bir sözleşmenin gündeme oturtulmasını manidar buluyorum” ifadelerini kullanmıştı. Metropoll Araştırmanın anketine göre de halkın yüzde 63.6’sı İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi doğru bulmamıştı. Kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 2011’de İstanbul’da imzalandı, 2014’te yürürlüğe girdi. Türkiye dahil 34 ülkenin onayladığı sözleşme, kadınlara yönelik her tür şiddete karşı hukuki çerçevede detaylı bir koruma sağlayan ilk uluslararası belge niteliği taşıyor. Sözleşme, hükümetlerin kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin her türüyle mücadele etmek için bir dizi tedbir alınmasını istiyor ve kadına yönelik farklı şiddet türlerinin suç olarak kabul edilmesini, yaptırımlar getirilmesini gerekli

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 11:25 Doğal gazda aralık tarifesi değişmedi
 2. 11:20 Kulis: Ankara İstanbul adayları belirlendi
 3. 11:16 Haluk Levent’ten Gazze’ye destek konseri
 4. 11:00 Düğününe gelmeyen ablası Kübra Açıl ile barıştı! Şeyma Subaşı eski kocası Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu takımın maçında
 5. 10:50 Cezaevinden tanık mektubu: Genel müdür yardımcısı da çarkın içindeydi
 6. 10:44 İstanbul’da otobüs durağında bekleyen kadına silahlı saldırı
 7. 10:40 Gamze Akkuş İlgezdi: Nüfusun yüzde 21‘i devletten gelecek paraya bağımlı
 8. 10:36 UEFA Ülke Puanı Sıralaması güncellendi: İşte son durum
 9. 10:34 Bakan Bolat: Avrupa Birliği ile yapıcı işbirliğimizi sürdürmeye hazırız
 10. 10:30 Ahed Tamimi'nin de arasında olduğu 30 Filistinli serbest bırakıldı
 11. 10:20 Gigi Hadid İsrail paylaşımıyla tepki çekti! Paylaşımı silip açıklama yaptı
 12. 10:19 Tefeciler, Seçil Erzan'ı tehdit etti: Boş araziye götürüp video çektiler
 13. 10:16 Borsa güne yatay seyirle başladı
 14. 09:54 200 milyon ton enkaz geri dönüşüm için bekliyor
 15. 09:45 Lando Norris: McLaren 2024 için doğru yolda
 16. 09:41 Gazze'deki ateşkes uzatıldı
 17. 09:37 Yanındaki yolcuya zorla oral seks yapan kadın gözaltına alındı
 18. 09:34 Galatasaray gruptan nasıl çıkar: İşte tur ihtimalleri
 19. 09:29 Siyasi parti kulislerinde seçim iş birliğine dair hangi senaryolar konuşuluyor?
 20. 09:24 Tarikat yurdunda darp: “Çocuklarımız karanlığa sürükleniyor”
Politika Haberleri