İstanbullu Rumlar'ın takımı Yunanistan'da şampiyon!

İstanbullu Rumlar'ın takımı Yunanistan'da şampiyon!

Yunanistan Süper Ligi’nde Selanik ekibi PAOK, 34 yıl aranın ardından şampiyon oldu.  

Yunanistan Süper Ligi’nde Selanik ekibi PAOK, 34 yıl aranın ardından şampiyon oldu.  

Razvan Lucescu'nun çalıştırdığı PAOK, Selanik’teki Toumba Stadyumu’nda oynanan 29. hafta karşılaşmasında Levadiakos'u konuk etti.

Evgen Shakhov (2), Diego Biseswar, Karol Swiderski ve Fernando Varela'nın golleriyle sahadan 5-0 galip ayrılan Selanik ekibi 77 puana ulaştı ve bitime bir hafta kala şampiyonluğu garantiledi. Levadiakos maçına yoğun ilgi gösteren PAOK taraftarları şampiyonluğu coşkuyla kutladı.

SON MAÇI DA KAZANIRSA İLK NAMAĞLUP ŞAMPİYON OLACAK

Ligde yenilgi almayan PAOK, eğer son maçını da kazanırsa 1964’ten bu yana ilk kez namağlup şampiyonluk ilan eden takım olacak.

PAOK, en son 1985'te şampiyonluk yaşamıştı. Daha önce 1976 ve 1985 yıllarında şampiyonluk gören takım, tarihinde üçüncü kez bu zaferi yaşamış oldu.

İki sezondur PAOK'u çalıştıran Mircea Lucescu'nun oğlu Razvan Lucescu da, teknik direktörlük kariyerinde ilk lig şampiyonluğuna Yunanistan'da ulaştı.

Lucescu'nun takımı geçen sezon Yunanistan Kupası'nı kazanmış ve ligi de AEK Atina'nın gerisinde ikinci sırada tamamlamıştı. 50 yaşındaki Razvan Lucescu daha önce  Rapid Bükreş'in başında iki kez Romanya Kupası kazandı ancak lig şampiyonluğu yaşamadı.

BEYOĞLUSPOR’DAN PAOK VE AEK’E

Beyoğluspor, 1914'de Kostas Vasiladis ve birkaç arkadaşının girişimiyle Pera Kulübü adıyla, İstanbul'daki Rum azınlıklarının kulübü olarak kurulur. I. Dünya savaşı sırasında pek faaliyet göstermeyen Pera Kulübü, İstanbul'un İşgali sırasında İstanbul Pazar Ligi’ne dahil olur. 1923'te Pera Kulübünün üyelerinin İstanbul’un işgalinin son bulmasıyla tedirginlikleri artar ve Türkiye’yi Fransa’da bir turnuvaya katılma bahanesiyle terk ederler, ardından Yunanistan’a yerleşirler.

İstanbul’da ayrıcalıklı bir kesim kalıyor onlar da Beyoğluspor kulübü adıyla Pera Kulübünün devam etmesini sağlıyorlar. Ancak Yunanistan’a gidenler de  boş durmuyor bir grup Atina’da AEK kulübünü kuruyor, bir başka grup da PAOK’u kuruyor. AEK Kulübünün renkleri Beyoğluspor’la aynı, Sarı-Siyah.

PAOK’unki siyah-beyaz,  siyahın Peralılar olarak İstanbul’dan göç etmelerin temsil ettiği, beyazın ise tertemiz umut olduğu söylenmekte.

PAOK isminin açılımı İstanbulluların Selanik Spor Kulübü. AEK’nın Türkçe açılımı ise İstanbul Atletik Birliği anlamına geliyor.

AEK ve PAOK Türkiye’de kurulup Yunanistan’a göçmüş tek kulüp değil. İzmir kulüpleri Apollon ve Panionios aynı isimle varlıklarını Atina’da sürdürüyorlar. Apollon Kalamarias ise Yunanistan’a göç eden Karadeniz Rumları’nın kulübü.