'İstanbullulardan alınan otopark parası yasal değil'

'İstanbullulardan alınan otopark parası yasal değil'

CHP İstanbul Milletvekili Avukat  Mahmut Tanal, son dönemlerde İstanbul Otogarına giriş çıkışlarla ilgili gündemi meşgul eden otopark sorununu

CHP İstanbul Milletvekili Avukat  Mahmut Tanal, son dönemlerde İstanbul Otogarına giriş çıkışlarla ilgili gündemi meşgul eden otopark sorununu meclise taşıdı. Tanal,”Vatandaşlarımızın İstanbul otogarında bulunan otoparkı ücretsiz olarak kullanmaları gerekirken, bunu bir seçim vaadine çevirmesi samimiyetsizliktir. Vatandaş kandırılmaktadır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, 2019 yılına kadar işletilmek üzere yap-işlet- devret modeliyle yapılmış olan, Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş. işletmesinde olan Büyük İstanbul Otogarı ile ilgili son dönemde gündeme gelen otogara giriş çıkış ücretleri sorununu değerlendirdi. AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın, seçim vaadinin yasadışı otopark parası skandalını ortaya çıkardığına değinen Tanal, sözlerine şöyle devam etti:

Ak Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın, seçim vaadinden anlıyoruz ki; günde yüzlerce insanın kullandığı otogarda 25 dakikanın altındaki süre zarfında otogara giriş çıkış yapan insanlardan para tahsil ediliyor. Ancak Sayın Yıldırım şu ayrıntıyı kaçırıyor. Alınan bu otopark parası yasal değil. Sayıl Yıldırım demeliydi ki; biz büyükşehir olarak bu güne kadar İstanbullulardan almamamız gereken parayı aldık. Bir daha almayacağız, İstanbullulardan özür dileriz. Vatandaşın aklıyla alay ediyorlar. ,vatandaş tüketici hakem heyetine başvurduğunda Binali Bey ulaştırma bakanı, karar döneminde Başkan ve kararın Yargıtay da inandığı dönemde meclis başkanı idi. Bu yanlış uygulamada Binali Yıldırım sorumlu olup vatandaştan haksız alınan otopark ücretleri iade edilmeli. Bakan İle mahkeme kararı uygulamayan AKP’nin Belediye Başkan adayı samimi değil. Bugüne kadar alınan yasa dışı otopark paralarından mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyeti nasıl giderilecektir?

Esenler' de 25 dakikadan az kaldığı halde, UKOME kararına rağmen vatandaştan para alındı. Vatandaşımız Tüketici Hakem Heyetine gidiyor ve Tüketici Hakem Heyeti vatandaşı haklı buluyor. Bu yüzden bu Avrasya terminal işletmeleri Hakem Heyeti kararına itiraz ediyor. Tüketici Mahkemesine gidiyor ama sonuç aleyhinde oluyor. Mahkeme vatandaşımızı haklı buluyor. Buradan anlamalıyız ki; hukuk işlediği zaman doğru kararlar alınabiliyor. Bir hukukçu olarak tavsiyem, İstanbullu vatandaşlarımızın konuya ilişkin Tüketici hakem heyetine başvuru yapmaları. Hak aramak vatandaşın en tabi özgürlüğüdür.” Dedi.

Tanal’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesi ise şöyle:

  1. UKOME kararına göre ilk 25 dakika park ücretsiz olmasına rağmen bunun denetimi yapılmakta mıdır?
  2. Bu denli geliri olan bir yerden İBB'ye herhangi bir gelir geliyor mu?
  3. Eğer burası bir yüklenici firma tarafından işletiliyorsa bu denli gelir getiren bir yerde yüklenici firmayla İBB arasında herhangi bir pay bölüşümü var mıdır?
  4. Sivil araçlardan her giriş çıkışta ücret alınmaya devam edilecek mi? Bu konu da yüklenici firmayı uyarmayı düşünüyor musunuz? 
  5. Söz konusu soru önergemiz ile durumdan haberdar oldu iseniz yasal düzenleme ne zaman başlatılacak?
  6. Tüm bunları bir seçim vaadi olarak elde bekletip, seçimlerden sonra mı düzenleme yapılacaktır?

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika