İstanbul’un neresindeyiz?

İstanbul’un neresindeyiz?

İstanbul’un neresindeyiz? Bu mekânlar kimin? Nasıl bu kadar hızlı dönüşüyor? Yakın zamanda gördüğüm mekânlar nerede? Kim, neden değiştiriyor mekânları? İstanbul

Bu mekânlar kimin? Nasıl bu kadar hızlı dönüşüyor? Yakın zamanda gördüğüm mekânlar nerede? Kim, neden değiştiriyor mekânları? Yaşayan mekânlar neden birden insansızlaştırılıyor? Biz İstanbul'un neresindeyiz?

Sendika.org muhabiri Gül Gündüz hazırladığı bir video haberle İstanbul'un mekansal sorunlarına dikkat çekti:

Hepimiz İstiklâl’e en az bir kez çıktık. AKM’nin önünde bir arkadaşımızla buluştuk ya da yol tarifini ona göre yaptık: “Sırtını AKM’ye yaslayınca İstiklâl tam karşındaki cadde, ben o caddenin girişinde bekliyorum seni…” Bir kez olsun Taksim’de sinemaya gittik, Gezi Parkı’nda oturduk, Narmanlı Han’ın önünden geçtik, Karaköy’e indik, Kadıköy’den vapurla Beşiktaş’a geçtik, bu sırada Haydarpaşa’nın ihtişamını gördük, martılara simit attık, Beşiktaş’ta arkadaşlarımızla takıldık…

Her şey tamam…

Peki bu mekânlar kimin? Nasıl bu kadar hızlı dönüşüyor? Yakın zamanda gördüğüm mekânlar nerede? Kim, neden değiştiriyor mekânları? Yaşayan mekânlar neden birden insansızlaştırılıyor? Biz İstanbul’un neresindeyiz?

Gezsem ben bu mekânları, ardımda bir kamera ile. Yanımda da sohbet edecek biri. Anlatıcı bu mekânları benden daha iyi bilmeli, her şeyi sormalıyım, bazen yalnızca dinlemeliyim anlatılanları. Hem ben unutmam hem de az sonra izleyeceğiniz video ile deneyimime ortak olan sizler…

Birlikte gezeceğim kişi çoktan aklımdaydı. Üniversitemden hocam; mekân, hafıza, bellek üzerine çalışmalar yapan Doç.Dr. T. Gül Köksal.

Önce fikri Sendika.Org editörlerinden, çalışma arkadaşım Çağlar Özbilgin’e anlattım. Ardından farklı çalışmalarda yan yana geldiğimiz belgesel fotoğrafçı Hakan Bintepe’ye, tasarımcı Gülçin Polat’a bahsettim. Üçü de heyecanlandı. Gül Köksal’ı Barış Akademisyenleri davalarından birinde yakaladım sonra. Elinden geleni yapacağını söyledi, hiç beklemeden…

Yuvarlak masa etrafında bir araya geldik, fikirlerimizi geliştirdik. Bu konuda uzun zamandır uğraş verenler vardı masada, neler yapabileceğimizi konuşup, rotamızı oluşturup onları da konuk aldık.

1987’de 12 Eylül’den sonraki ilk kitlesel 1 Mayıs kutlamasına ev sahipliği yapan Beyoğlu Emek Sineması nasıl yıkıldı? Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi’nden Deniz Özgür anlattı.

Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu başta olmak üzere birçok sanatçının mekânı Narmanlı Han bugün ne durumda? Beyoğlu Kent Savunması’ndan Nazım Dikbaş anlattı.

Fındıklı’daki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Karaköy’e kadar olan kıyı aksı neden kapalı? Galataport adındaki liman ve kentsel dönüşüm projesinden halkın payına ne düşecek? Mimar akademisyen Gül Köksal anlattı.

Memleketin birçok kentine gemiler üreten Haliç Tersanesi’nde bugün ne ne oluyor? Haliç Dayanışması’ndan tersane işçisi Necati Bereket anlattı.

Yıllar boyu Anadolu’dan İstanbul’a gelenlerin trenden inip denizi ilk kez görerek vapura bindiği Haydarpaşa Garı’ndan neden artık vapurlar kalkmıyor? Tren seferleri neden iptal edildi? Haydarpaşa Dayanışması’ndan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyesi Tugay Kartal anlattı.

Kadıköy’den Beşiktaş’a vapurla geçen yolcular neden çarşıya girmek için müzenin etrafını dolaşmak zorunda kalıyor? Ulaştırma uzmanı Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar anlattı.

Galataport projesinin bittiği yerde Kabataş Martı Projesi başlıyor. Ne olacak bu projenin hali? Projenin mimarı tarafından dava edilen Politeknik Yürütme Kurulu Başkanı Ersin Kiriş anlattı.

Gezi Parkı eylemlerinin ardından Taksim Meydanı’na ne yaptılar? AKM yıkılmak zorunda mıydı? İstanbul Kent Savunması’ndan Cihan Uzunçarşılı Baysal anlattı.

Şimdi herkes hazır…

Hadi İstanbul’u geziyoruz; herkes yerini alsın…

"İstanbul’un neresindeyiz?" haberi, 28 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Yaşam kategorisi altında bulunan İstanbul’un neresindeyiz? haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. İstanbul’un neresindeyiz? 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Yaşam konusunda 14 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:59 İran Devrim Muhafızları'ndan ABD'ye mesaj geldi: İsrail'e destek verirse pişman ederiz
 2. 03:32 İsrail ordusu çekildi, Han Yunus'ta 16 sivil öldü
 3. 03:30 İsrail'den İran saldırısına yanıt geldi: “Sonuçlarına katlanacaklar”
 4. 03:29 Bu 2 malzemeyle duşakabin camları ışıl ışıl oluyor!
 5. 03:27 Kanada’dan vatandaşlarına İsrail'e seyahat uyarısı geldi
 6. 03:09 Gerilim artıyor: Biden hafta sonu tatilini yarıda kesti
 7. 03:03 Çin'de doğal afetler yüzünden 3,3 milyar dolarlık fatura çıktı
 8. 02:59 ABD'nin Ortadoğu'ya takviye gönderdiği iddiası ortaya atıldı
 9. 02:57 Elektrikli otomobil satışları artıyor: 3'e katlandı
 10. 02:51 ABD Başkanı Biden açıkladı: İsrail'in güvenliğine olan bağlılığımız tam
 11. 02:42 Ahmet Davutoğlu’ndan İran İsrail yorumu: Netanyahu gerilimi artırmaya çalışıyor
 12. 02:39 Fernando Santos açıkladı: Rakibimiz hiç olmayan pozisyondan gol buldu
 13. 02:36 THY, İran’ın İsrail’e saldırısından sonra birçok seferini iptal etti
 14. 02:34 Akaryakıta İran-İsrail savaşı darbesi geldi: Hemen deponuzu doldurun
 15. 02:30 İran-İsrail geriliminin peşinden Davutoğlu açıkladı
 16. 02:25 İran, İsrail'e saldırdı: Bitcoin sert düştü
 17. 02:02 Beyaz Saray açıkladı: İsrail'e desteğimiz tam
 18. 01:58 THY ve Pegasus'dan sefer iptali: İran, Ürdün, Irak ve Lübnan'a seferler yok
 19. 01:55 Tüm dünyadan İran'a kınama mesajları: "Durum Endişe Verici"
 20. 01:51 Tahran'a ABD yapımı tuzak! İsrail'in gerilimi artırma planı
Yaşam Haberleri