İstanbul’un neresindeyiz?

İstanbul’un neresindeyiz?

Bu mekânlar kimin? Nasıl bu kadar hızlı dönüşüyor? Yakın zamanda gördüğüm mekânlar nerede? Kim, neden değiştiriyor mekânları? İstanbul

Bu mekânlar kimin? Nasıl bu kadar hızlı dönüşüyor? Yakın zamanda gördüğüm mekânlar nerede? Kim, neden değiştiriyor mekânları? Yaşayan mekânlar neden birden insansızlaştırılıyor? Biz İstanbul'un neresindeyiz?

Sendika.org muhabiri Gül Gündüz hazırladığı bir video haberle İstanbul'un mekansal sorunlarına dikkat çekti:

Hepimiz İstiklâl’e en az bir kez çıktık. AKM’nin önünde bir arkadaşımızla buluştuk ya da yol tarifini ona göre yaptık: “Sırtını AKM’ye yaslayınca İstiklâl tam karşındaki cadde, ben o caddenin girişinde bekliyorum seni…” Bir kez olsun Taksim’de sinemaya gittik, Gezi Parkı’nda oturduk, Narmanlı Han’ın önünden geçtik, Karaköy’e indik, Kadıköy’den vapurla Beşiktaş’a geçtik, bu sırada Haydarpaşa’nın ihtişamını gördük, martılara simit attık, Beşiktaş’ta arkadaşlarımızla takıldık…

Her şey tamam…

Peki bu mekânlar kimin? Nasıl bu kadar hızlı dönüşüyor? Yakın zamanda gördüğüm mekânlar nerede? Kim, neden değiştiriyor mekânları? Yaşayan mekânlar neden birden insansızlaştırılıyor? Biz İstanbul’un neresindeyiz?

Gezsem ben bu mekânları, ardımda bir kamera ile. Yanımda da sohbet edecek biri. Anlatıcı bu mekânları benden daha iyi bilmeli, her şeyi sormalıyım, bazen yalnızca dinlemeliyim anlatılanları. Hem ben unutmam hem de az sonra izleyeceğiniz video ile deneyimime ortak olan sizler…

Birlikte gezeceğim kişi çoktan aklımdaydı. Üniversitemden hocam; mekân, hafıza, bellek üzerine çalışmalar yapan Doç.Dr. T. Gül Köksal.

Önce fikri Sendika.Org editörlerinden, çalışma arkadaşım Çağlar Özbilgin’e anlattım. Ardından farklı çalışmalarda yan yana geldiğimiz belgesel fotoğrafçı Hakan Bintepe’ye, tasarımcı Gülçin Polat’a bahsettim. Üçü de heyecanlandı. Gül Köksal’ı Barış Akademisyenleri davalarından birinde yakaladım sonra. Elinden geleni yapacağını söyledi, hiç beklemeden…

Yuvarlak masa etrafında bir araya geldik, fikirlerimizi geliştirdik. Bu konuda uzun zamandır uğraş verenler vardı masada, neler yapabileceğimizi konuşup, rotamızı oluşturup onları da konuk aldık.

1987’de 12 Eylül’den sonraki ilk kitlesel 1 Mayıs kutlamasına ev sahipliği yapan Beyoğlu Emek Sineması nasıl yıkıldı? Emek Bizim İstanbul Bizim İnisiyatifi’nden Deniz Özgür anlattı.

Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu başta olmak üzere birçok sanatçının mekânı Narmanlı Han bugün ne durumda? Beyoğlu Kent Savunması’ndan Nazım Dikbaş anlattı.

Fındıklı’daki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Karaköy’e kadar olan kıyı aksı neden kapalı? Galataport adındaki liman ve kentsel dönüşüm projesinden halkın payına ne düşecek? Mimar akademisyen Gül Köksal anlattı.

Memleketin birçok kentine gemiler üreten Haliç Tersanesi’nde bugün ne ne oluyor? Haliç Dayanışması’ndan tersane işçisi Necati Bereket anlattı.

Yıllar boyu Anadolu’dan İstanbul’a gelenlerin trenden inip denizi ilk kez görerek vapura bindiği Haydarpaşa Garı’ndan neden artık vapurlar kalkmıyor? Tren seferleri neden iptal edildi? Haydarpaşa Dayanışması’ndan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası üyesi Tugay Kartal anlattı.

Kadıköy’den Beşiktaş’a vapurla geçen yolcular neden çarşıya girmek için müzenin etrafını dolaşmak zorunda kalıyor? Ulaştırma uzmanı Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar anlattı.

Galataport projesinin bittiği yerde Kabataş Martı Projesi başlıyor. Ne olacak bu projenin hali? Projenin mimarı tarafından dava edilen Politeknik Yürütme Kurulu Başkanı Ersin Kiriş anlattı.

Gezi Parkı eylemlerinin ardından Taksim Meydanı’na ne yaptılar? AKM yıkılmak zorunda mıydı? İstanbul Kent Savunması’ndan Cihan Uzunçarşılı Baysal anlattı.

Şimdi herkes hazır…

Hadi İstanbul’u geziyoruz; herkes yerini alsın…

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam