İstihbarat kaynakları: ABD de biliyor, Hikmetyar İstanbul'da

İstihbarat kaynakları: ABD de biliyor, Hikmetyar İstanbul'da

Hizb-i İslami Partisi'nin lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın İstanbul'da olduğu iddia edildi.Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, istihbarat kaynakları, hasta olan Hikmetyar'ın Türkiye'den giden uçak ambulans ile geçen aralık...

Hizb-i İslami Partisi'nin lideri Gülbeddin Hikmetyar'ın İstanbul'da olduğu iddia edildi.

Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre, istihbarat kaynakları, hasta olan Hikmetyar'ın Türkiye'den giden uçak ambulans ile geçen aralık ayının son günlerinde tedavi için İstanbul'a getirildiğini ve hala İstanbul'da bir hastanede kaldığını iddia etti.

'TALİMAT ERDOĞAN'DAN'

Gazete, Hikmetyar'ın Türkiye'ye getirilmesi talimatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verdiğini yazdı.

Talimatın ardından harekete geçen MİT'in Hikmetyar'ı Türkiye'ye getirmesi çalışmasına başladığı iddia edildi.

Sovyet müdahalesi sırasında Afganistan'da ABD'nin desteğiyle savaşı sürdüren Hikmetyar, El Kaide'yle ilişkisi nedeniyle BM tarafından terörist listesine eklenmişti.

Afgan hükümeti ve Hikmetyar'ın anlaşması sonucu geçen hafta BM, Hikmetyar'a yönelik yaptırımları kaldırıma ve terörist listesinden çıkarma kararı almıştı.

'ABD'NİN BİLGİSİNDE YAPILDI'

Hizb-i İslami Partisi Sözcüsü Haşmatullah Erşad, önceki gün AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hizb-i İslami Partisi'nin lideri  Hikmetyar'ın nerede olduğunu belirtmeyerek üç hafta içinde Afganistan'da olacağını, ülkeye döndükten bir hafta sonra da başkent Kabil'e geleceğini söylemişti.

Aydınlık'a bilgi veren istihbarat kaynakları, Hikmetyar'ın Türkiye'ye getirilmesinde ABD'nin de bilgi sahibi olduğunu, Afganistan'ın yeniden şekillenmesi sürecinde ABD ve Türkiye'nin Hikmetyar'ı birlikte kullanacaklarını kaydetti.

AFGAN KADINLARINDAN PROTESTO

Afgan hükümeti ile Hikmetyar'ın partisi arasında imzalanan barış anlaşmasına Afgan kadınları büyük tepki göstermişti.

Eylül 2016'da Kabil sokaklarına çıkan kadınlar Hikmetyar'ın yaptığı katliamları gösteren afişler taşıyarak barış anlaşması yapılmamasını istemişti.

?Radikal islamcı bir örgüt olan Hizb-i İslami Partisi, 14 yıldır Afganistan hükümetine karşı savaşıyordu.

Örgüt üyeleri birçok kez Kabil başta olmak üzere çeşitli kentlerde güvenlik güçlerini ve yabancıları hedef alan saldırılar düzenlemişti