İsveç’te, 95 Milyar Kronluk korona yardım paketi ödemelerine başlandı

İsveç’te, 95 Milyar Kronluk korona yardım paketi ödemelerine başlandı

İsveç Hükumeti korona salgını nedeniyle işverenlere yönelik 95 Milyar Kronluk korona yardım paketi ödemelerine başladı. Paketin 26 Milyar Kronluk ilk ...

İsveç Hükumeti korona salgını nedeniyle işverenlere yönelik 95 Milyar Kronluk korona yardım paketi ödemelerine başladı. Paketin 26 Milyar Kronluk ilk dilimi, korona salgını nedeniyle işçilerin işten çıkarılmasını önlemek amacıyla kullanılacak.

İsveç Hükumeti, korona salgını nedeniyle yaklaşık 1 milyon 300 bin işçinin işten çıkarılmasını önlemek için,işverenlere yapmayı kararlaştırdığı 95 Milyar Kronluk yardımın ilk dilimini bu hafta başında ödedi. Belediyelere de, hizmetlerin aksamaması için 26 Milyar Kron yardım yapıldı.

Maliye Bakanı Magdelena Andersson, yaptığı açıklamada, ilk aşamada işverenlere ödenmesini kararlaştırdıkları 20 milyar Kronu dün 26 Milyar Krona çıkararak ödediklerini söyledi. İşçilerin iş güvenliğini korumak amacıyla geçen ay da işverenlere 4.5 Milyar Kron yardım yapılmıştı.

SİGORTA KURUMU’NA 750 MİLYON KRONLUK YARDIM

Hastalanan işçilerin, hastalıkları süresince bir gelir kaybına uğramaması için hastalık kasası'na da  (försäkringskassa)  750 Milyon Kron yardım yapıldı.

Sosyal demokrat Başbakan Stefan Löfven Hükumeti, daha önce, yaklaşık 1 milyon 300 bin işçinin işini kaybetme riskiyle karşılaşmaması için işverenlere 95 Milyar Kron yardım yapılacağını açıklamıştı. Bu uygulama ile, yardım alan işveren işçi çıkaramayacak, gerekirse iş saatlerini azaltma yoluna gidecek. Zor durumdaki işverenlerin gelir kaybı ve işçi ücretlerinin yaklaşık yüzde 20’si devletçe karşılanacak.

1 MİLYON 75 BİN İŞÇİ, İŞTEN ÇIKARILMA RİSKİ YAŞAMAYACAK

Uygulama ile, 2020 yılında yaklaşık 1 milyon 300 bin işçi, işsiz kalma riskinden kurtulacak. Maliye Bakanı Magdalena Anderson, ödenmesine başlanan yardımlarla ilgili şunları söyledi:

"Hükumet olarak çok kapsamlı bir reformu hayata geçirdik. Bunu yapmamış olsaydık, yüz binlerce işçimiz işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalacaktı. Uygulamadan ilk aşamada, ekonomik durumu zayıf işverenler yararlanacak ve yaklaşık 550 bin işçi işsiz kalma riskinden kurtulacak. Yürürlüğe koyduğumuz reform paketiyle, bir işveren işçisini işten çıkarmak yerine çalışma saatini yüzde 80'e kadar azaltabilecek. Bunun karşılığında biz de işverene yardım yaparak iş kaybını önlemenin yanı sıra işçi ücretinin bir kısmını da karşılamış olacağız. Böylece, iş saatleri geçici olarak azaltılan bir işçi, az çalışsa da normal maaşını almayı sürdürecek. Uygulamadan, yaklaşık 1 milyon 300 bin işçimiz yararlanacak."