İsveç’te askerlik gündemi

İsveç’te askerlik gündemi

İsveç'te 2010 yılına kadar yürülükte olan ve sonrasında kaldırılan mecburi askerlik hizmeti yeniden gündemde.BBC’nin Türkçe haberine göre, İsveç Hükümeti zorunlu askerlik hizmetinin geri getirilmesini öneren bir yasayı...

İsveç'te 2010 yılına kadar yürülükte olan ve sonrasında kaldırılan mecburi askerlik hizmeti yeniden gündemde.

BBC’nin Türkçe haberine göre, İsveç Hükümeti zorunlu askerlik hizmetinin geri getirilmesini öneren bir yasayı Meclis’e getirmeyi planlıyor.

Parlamentonun büyük çoğunluğu tarafından desteklendiği ifade edilen değişiklikle birlikte, ilk etapta 4 bin kadın ve erkeğin askerliğe alınması amaçlanıyor.

13 bin kişi arasından, çeşitli psikolojik ve fiziksel testleri tamamlayan 1999 yılı doğumlu 4 bin kişi seçilecek.

12 ay sürmesi öngörülen mecburi askerlik hizmeti aynı zamanda adayları orduya profesyonel asker olarak kazandırma amacı taşıyor.

NATO üyesi olmayan İsveç hükümeti, Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki askeri faaliyetleri nedeniyle duyduğu endişesini daha önce çeşitli kereler dile getirmişti.

DEĞİŞİKLİĞİN SEBEBİ RUSYA

İsveç ordusu, Sovyetler Birliği döneminde de Moskova'ya bağlı olan 3 Baltık ülkesi ile İsveç sınırında bulunan Gotland adasına bir garnizon yerleştirmişti.

İsveç Savunma bakanlığı sözcüsü Marinette Radebo, BBC'ye yaptığı açıklamada, bu askeri faaliyetlerin, Rusya ile ilgili olduğunu doğruladı.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, İsveç'in hali hazırda tam zamanlı görev yapan 52 bin askeri personeli bulunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya