İtfaiyecilerin depremin ardından hayat kurtarma mücadelesi telsiz anonslarında

İtfaiyecilerin depremin ardından hayat kurtarma mücadelesi telsiz anonslarında

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak nitelenen depremlerden etkilenen Malatya'da vazife icra eden itfaiyecilerin yaşam kurtarma mücadelesi telsiz anonslarına yansıdı.

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen ve "asrın felaketi" olarak nitelenen depremlerden etkilenen Malatya'da vazife icra eden itfaiyecilerin yaşam kurtarma mücadelesi telsiz anonslarına yansıdı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremde zaman kaybetmeksizin enkazdaki arama kurtarma faaliyetine süregelen itfaiye çalışanı, kendileri de depremzede olmalarına karşın yaşadıkları acıyı bir kenara bırakarak yaşam kurtarmak için günlerce savaşım etti.

Depremin peşinden yıkılan enkazlarda büyük bir gayretle vazife icra eden itfaiye ekiplerinin kurtarma emekleri telsiz anonslarında da yer aldı.

İkinci depremde yıkıntı altında kaldılar

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu, AA muhabirine, büyük bir afet yaşadıklarını, depremin ilk anından bu yana sahada olduklarını söylemiş oldu.

Depremin peşinden tüm çalışanları acil koduyla göreve çağırdıklarını, depremin 23'ncü dakikasından itibaren enkazlardan canlı çıkarmaya başladıklarını özetleyen Katipoğlu, şu şekilde konuştu:

"Daha öncesinde komutadan bağımsız şekilde itfaiye binasına yakın yerlerdeki enkazlarda arkadaşlarımız vazife aldı. Bu oldukça mühim bir şeydi şundan dolayı ilk dakikalarda arkadaşlarımız enkazlardaki yaralı vatandaşlara ulaştı. Depremden 23 dakika sonrasında arkadaşlarımız enkazdan canlı çıkararak sıhhat ekiplerine teslim etmeye başladı. İkinci depreme kadar oldukça iyi organize olmuştuk. İkinci depremde 4 ekibimiz ve 3 aracımız yıkıntı altında kaldı, 1 aracımızı sadece yeni enkazdan çıkarabildik. Çok zor şartlar altında savaşım ettik, eksi 17-20 derecede çalıştık. Bu kahramanlar, bu süreçte 500'ün üstünde vatandaşımızı Allah'a şükürler olsun yıkıntı altından canlı çıkarmayı başardı. Bundan dolayı itfaiyeci arkadaşlarımızı bir kez daha yürekten kutlama ediyorum."

"Uyumadan çalışmaya devam ettik"

Kendilerinin de birer depremzede bulunduğunu dile getiren Katipoğlu, "Kendimizi unutup yurttaşlarımıza en süratli iyi mi ulaşabilir ve sıhhat ekiplerine teslim edebiliriz diye gece gündüz uyumadan çalışmaya devam ettik. Şartlarımız oldukça zordu fakat buna karşın Rabb'im bizlere güç verdi ve bu kadar kısa sürede bu kadar kişiye canlı ulaşmak bizlere nasip oldu. Bundan dolayı ne kadar şükür etsek azdır." dedi.

Katipoğlu, itfaiye telsizinden depremin ilk anından bu yana geçen anonsları tekrar dinleyince duygulandığını anlatarak, "Çok duygulandım, tüylerim diken diken oldu. Arkadaşım anons ediyor, '5 aylık bir bebeğe, 5 yaşında bir çocuğa ulaştık' diyor. Bir an o hüznü unutuyor, o sevinçle baş başa kalıyorsunuz. Biz günlerce uyumadık, ona karşın enkazda bulduğumuz her canlıda sanki 24 saat dinlenmiş benzer biçimde coşku geliyordu." diye konuştu.

Hayat kurtarma mücadelesi telsiz anonslarında

Yıkılan binaların enkazından canlı kurtarma çalışması yapan Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekiplerinin yaptığı bazı anonsların ses kaydı şöyle:

Ekip: İtfaiye karşısında şu ana kadar 4 vatandaşı canlı olarak çıkardık.

Ekip: Komuta acil ambulans.

Ekip: 4 yaralıya ulaşmak üzereyiz, göründüler, 112 gönderebilir misiniz?

Ekip: Komuta enkaz altından çıkardığımız kişiyi araçla hastaneye yönlendiriyorum bilginize.

Ekip: Komuta itfaiye karşısına bir ambulans daha, bir yaralı daha çıkarıldı.

Ekip: Kurucuova bölgesindeyiz enkazda çalışma yapıyoruz hem yanma var hem de iki kişiyi kurtarmaya çalışıyoruz.

Ekip: Akpınar girişinde bir bebek çıkardık ona ambulans lazım acil.

Ekip: Ses veriyorlar, durumları şu an konuşma yapıyorlar canlılar.

Ekip: Sivas Caddesi'nde 5 şahıs çıkardık, çalışmaya devam ediyoruz.

Ekip: Yukarda sıkışan bayanı aldık, bilginize.

Ekip: Toplamda 3 vatandaşımız yaralı olarak enkazdan çıkarıldı, çalışmalara devam ediyoruz.

Ekip: Mahsur kalan vatandaşın bir tanesini çıkardık, diğer vatandaş için düzen lazım.

Ekip: Komuta Akpınar'ın girişine acil iki ambulans lazım.

Ekip: İtfaiye karşısında toplamda 9 kişi çıkardık.

Ekip: Bayanı görebiliyoruz, ayağı sıkışmış betona.

Ekip: Yaralılara ulaştık 112'nin müdahale etmesi gerekiyor.

İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu: Bostanbaşı Mahallesi Çiftçlik Caddesi'nde şu ana kadar 5 vatandaşımız sağlıklı olarak çıkarılıp sağlık ekiplerine teslim edildi. Şu anda 1 vatandaşımıza daha ulaşıldı, çıkarma eşiğindeyiz.

Ekip: Avşar Otel'den bir vatandaşımızı yaralı olarak kurtardık, çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Ekip: Diyarbakıroğlu Petrol yanı 14 yaşında bir çocuk sağ çıkarıldı, 112 ekiplerine teslim edildi.

İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu: Çöşnük Mehmet Buyruk Caddesi Rıdvan Mertöz Ortaokulu yanında 84 yaşındaki Mehmet Amca'ya sağlıklı olarak ulaştık, sağlık ekiplerine teslim ettik.

Ekip: Okul Sokak'ta yaklaşık 40 yaşlarında bir vatandaşı yaralı olarak enkazdan çıkardık, 112 ekiplerine verdik. İçeride iki kişinin olduğu bilgisi var elimizde, çalışmalarımız devam ediyor.

Ekip: Şu ana kadar 6-7 vatandaşı sağ olarak çıkardık amirim, çalışmalarımız devam ediyor.

Ekip: Müdürüm, Niyazi Mısri Caddesi girişi iki vatandaş sağlıklı şekilde çıkarıldı, diğer vatandaşlara ulaşmaya çalışıyoruz.

Ekip: Komuta göçük altında kalan 3 kişi tarafımızca çıkarılıp, sağlık ekiplerine teslim edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.