Japonya'da Amerikan savaş uçağı düştü

Japonya'da Amerikan savaş uçağı düştü

Japonya’nın Okinawa Adasın’ndaki ABD üssünde görevli F-15 tipi savaş uçağı sabah saatlerinde adanın 80 kilometre açığında düştü. Paraşütle atlayan pilotun Japon arama kurtarma birimlerince kurtarıldığı ve durumunun...

Japonya’nın Okinawa Adasın’ndaki ABD üssünde görevli F-15 tipi savaş uçağı sabah saatlerinde adanın 80 kilometre açığında düştü. Paraşütle atlayan pilotun Japon arama kurtarma birimlerince kurtarıldığı ve durumunun iyi olduğu açıklandı.

Son dönemde artan benzer kazalara dikkat çeken Japon yetkililer kaygılarını daha yüksek sesle dile getirmeye başladı. Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve benzeri olayların tekrarlanmaması için ABD ordusunu uyardıklarını söyledi. Odonera, "ABD ordusuna ait askeri uçaklar sık aralıklarla kaza yapıyor. Müttefikimizden uçuş güvenliğine dair önlemleri almasını talep ediyoruz" dedi.

Okinawa Valisi Takeşi Onaga da "Bu tip olaylar norm haline gelirse, bizler çocuklarımıza ve onların çocuklarına karşı sorumluluklarımızı yerine getirememiş oluruz. Gelişmiş ülkeler içinde böyle bir sorunla karşı karşıya olan başka bir ülke olduğunu zannetmiyorum'' şeklinde konuştu.

Geçen yıl ocak ayında Nago açıklarında MV-22 Osprey tipi helikopter-uçağı suya çakılmış, ekim ayında ise bir CH-53E tipi personel taşıyıcı helikopter Higaşi yakınlarında bir yerleşim bölgesine yaptığı acil iniş sırasında alev almıştı. (Sputnik)

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya