Joe Biden ABD Dışişleri Bakanı'nı açıkladı

Joe Biden ABD Dışişleri Bakanı'nı açıkladı

Resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı seçilen Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı'nın kim olacağını açıkladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre ABD Başkanı seçilen Joe Biden, ABD Dışişleri Bakanı olarak Antony Blinken'i seçeceğini doğruladı.

BLİNKEN KİMDİR?

 

New York Times'ın haberine göre yaklaşık 20 yıl boyunca Biden ile beraber çalışan Blinken, önceliği "ABD'nin güvenilir bir müttefik olarak uluslararası anlaşmalar ve kurumlar içindeki yerini sağlamlaştırmak" olarak görüyor. Blinken'ın öncelikli başlıkları arasında Paris İklim Anlaşması ve İran ile yapılan nükleer anlaşma geliyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde dışişleri bakan yardımcılığı yapan Blinken, Ortadoğu politikasına yönelik çalışmlar yürütmesiyle biliniyor.

Blinken, 2013'te Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kimyasal silah saldırı düzenlediği iddiasının ardından askeri harekat düzenlenmesinden yana tavır almasıyla biliniyor.

Blinken, ayrıca 2017'de Esad'ın kimyasal silah saldırı düzenlediği iddiasıyla Suriye'ye füze saldırıları düzenleyen Trump'ı alkışlamıştı.

Blinken, Çin'e karşı etkili olmak için Trump'ın çıktığı uluslararası anlaşmalarla ittifaklara geri dönülmesi gerektiğini savunuyor. Blinken'In Biden'ın Çin'e karşı sert duruş politika planının da gerisindeki isim olduğu belirtiliyor.

ABD'nin Tayvan'a desteği hakkında da konuşan Blinken, "Tayvan ile daha güçlü ekonomik bağlar aynı zamanda müşterek demokratik değerleri ve bölgesel barış ve istikrara ortak bağlılığımızı destekliyor" diye tweetlemişti.

Dünya