Johnson: Türk zeytinyağına vergiler kaldırılabilir

Johnson: Türk zeytinyağına vergiler kaldırılabilir

İngiltere Türkiye'den ithal ettiği zeytinyağında vergileri kaldırma sinyali verdi.

İngiltere Başbakan Boris Johnson "Neden Türk zeytinyağında kilo başına 93 peni vergi var?" diyerek Türkiye'den ithal edilen zeytinyağında vergilerin kaldırılabileceğini söyledi. Çıkışı değerlendiren sektör temsilcileri ise vergilerin kalması durumunda Türkiye'nin zeytinyağı ihracatında Yunanistan, İtalya ve İspanya'yı yakalayabileceğini söyledi.

İngiltere Başbakan Boris Johnson, gecen haftaki açıklamasında "Neden Türk zeytinyağında kilo başına 93 peni vergi var?" diyerek zeytinyağında vergilerin kaldırılabileceğinin sinyalini verdi. Johnson, Brexit'in verdiği özgürlükleri kullanarak işletmeler ve tüketiciler için maliyetleri düşürecek regülasyonlara hazırlanıyor. Beklenen adımlar arasında, İngiltere'de üretilmeyen ve ithalata bağımlı olunan ürünlerde vergilerin kaldırılması da var.

Türkiye'nin İngiltere'ye toplam gıda ihracatı 2021 itibariyle 615 milyon dolara ulaşmış olsa da İngiltere'nin toplam gıda ithalatı içerisinde Türkiye ufak bir paya sahip. Türkiye, İngiltere'ye gıdada en çok sebze ve meyve ihracatı gerçekleştiriyor.

İNGİLTERE İLE HEDEF GIDA ALANINDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMAK

Taraflar arasında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar sürüyor. Bloomberg HT'den Ceren Dilekçi Köseoğlu'nun haberine göre; TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, İngiltere temaslarıyla ilgili geçen hafta Londra'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2021 itibarıyla yürürlüğe giren Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması'nın genişletilmesinin gündemde olduğunu söyledi. İşbirliğinin geliştirileceği alanlardan birinin gıda olduğuna dikkat çeken Kılıç, İngiltere'nin gıdada üçte iki oranında ithalata bağımlı olduğunu hatırlatarak bu alanda birlikte yapılacak çok şey olduğunu vurguladı.

'VERGİ KALKARSA ZEYTİNYAĞI İHRACATINDA DİĞER ÜLKELERİ YAKALARIZ'

Sorularımızı yanıtlayan Gama Grup Yönetici Direktörü Ali Sancak, 82 bin ton zeytinyağı tüketilen İngiltere'ye Türkiye'nin yalnızca 50 ton zeytinyağı gönderdiğini söyledi.

Türk zeytinyağında litre basına 93 penilik verginin, diğer ülkelere özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan'a karşı Türkiye'yi dezavantajlı duruma getirdiğini kaydeden Sancak, bu vergiler kalktığında Türkiye'nin bu ülkelerle çok rahat rekabet edilebileceğini, 20-25 bin tonu yakalamanın mümkün olabileceğini belirtti.

MAKARNADA 20 BİN TON KOTAYI DOLDURAMIYORUZ

Türkiye'nin İngiltere'ye ihraç ettiği diğer ürünlerde de vergilerin kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Sancak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buğdayda kaldırılmasını anlıyorum çünkü İngiltere'nin de buğday üretimi mevcut ama bulgurdaki 21 penilik verginin ne anlama geldiğini hâlâ çözebilmiş değilim. Pirince alternatif bir ürün. Makarnada 20 bin tonluk kota var fakat 20 bin tonu hâlâ dolduramıyoruz. İtalyan makarnasının burada çok daha büyük paralarla satıldığını biliyoruz çünkü daha önceki teşviklerden kaynaklı markalaşma var halbuki bu fırsatı biz de kullanıp daha iyi markalar yaratmaya başlarsak makarna tüketiminden ciddi bir pay alabileceğiz. Son dönemlerde süt ve süt mamullerinde bir kapı açıldı. İngiltere'de bizim yöresel ürünlerimiz hellim ve beyaz peynir tüketimi çok yüksek miktarlara cıktı. Bugüne kadar yasaklar vardı ama son dönemlerde Türkiye'deki bazı şirketlerimiz Avrupa'nın istemiş olduğu üretim tekniği ve tarzını kullanarak ihracat yapmaya başladılar ama demek ki hâlâ bazı eksiklikler mevcut sınır kapılarında ya etiketlemeden kaynaklı veya ürünün izlenebilirliği gibi ısıtılma işlemiyle ilgili bir takım sorunlar yaşanıyor. Bu sorunlar da aşılacaktır. Bu pazarda çok daha iyi yerlere geleceğimizi düşünüyoruz."

TÜRKİYE MATRKALAŞMA ÜZERİNDE DURMALI

Ayçiceği yağında tüm dünyada olduğu gibi İngiltere'de de ciddi fiyat artışlarının yaşandığını kaydeden Sancak, son bir ayda Ukrayna üzerinden yüksek fiyatlarla tekliflerin gelmeye başladığını söyledi. Türkiye'deki üretici firmaların bu konudan yararlanmaya başladıklarını bildiren Sancak'a göre, Rusya üzerinden gelen ayçiçeği yağını işleyerek bu fırsatı değerlendirerek daha çok ihracat yapabilirler. Türkiye'nin geleneksel ürünleri fındık, incir, kuru kayısı, üzüm gibi ürünlerin dökme olarak satılmasından ziyade yavaş yavaş ambalajlı, markalı ürünler halinde bu ülkeye sevk edilmesi veya bu ürünün pazarlanmasının daha kârlı olacağını, Türkiye'nin üzerinde durması gereken en önemli konulardan birinin markaya yönelmesi olduğunu dile getirdi.

Serkut Bozkurt Genel Yayın Danışmanı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 08:31 Ölümlü Dünya’nın ön satışı rekor kırdı
 2. 08:25 Tekel bayi cinayetinde 3 milyon lira ‘kan parası’ iddiası
 3. 08:21 Yerel seçimlerde aday olmak için İBB’den çok sayıda bürokrat istifa etti
 4. 08:16 Nuray Babacan: BDDK’da maaş krizi! İstanbul’da yaşayan personele 45 bin lira ek tazminat istediler
 5. 08:12 Murat Ağırel yazdı: Dolandırıcıların yeni yöntemi: Hesap kiralama
 6. 08:07 İsrail Hamas’ın saldıracağını biliyormuş, şimdi de Türkiye’de adam öldürmeye hazırlanıyor İsrail
 7. 08:04 Ali Yerlikaya, merak edilen "Soylu" sorusuna yanıt verdi
 8. 08:01 Meteoroloji uyardı: İstanbul dahil dört il için sarı kodlu uyarı
 9. 00:10 Şulemsi adıyla bilinen Şule Kayatürk kimdir? Şule Kayatürk ne iş yapıyor? Alkolü bırakan çalışanlarına altın vermesiyle gündemdeydi!
 10. 23:36 En çok elektirik yakan ev aletleri: Elektrik faturanız nasıl azalır ?
 11. 22:40 Yalı Çapkını'nda o sahne gündem oldu! Sosyal medya yıkıldı: Tüm susturulmuş kadınlar adına
 12. 22:20 1 Aralık reyting sonuçları açıklandı mı? Yalı Çapkını, Kızılcık Şerbeti, Ateş Kuşları, Arka Sokaklar, MasterChef gecenin birincisi kim oldu?
 13. 21:50 MasterChef ödül oyununu kim kazandı? 1 Aralık MasterChef All Star 100.000 TL büyük ödül kimin oldu? Dilara'ya sert tepki!
 14. 21:00 Gazeteci Murat Ağırel: Selin Ciğerci ve Gökhan Çıra hakkında soruşturma başlatıldı
 15. 20:50 MasterChef All Star'da bir ilk! Somer Şef stüdyodan kovdu: Yemek yapmayanların burada işi yok
 16. 20:10 ŞAHANE HAYATIM 4. BÖLÜM FULL İZLE TEK PARÇA! Şahane Hayatım hangi gün? Fox TV yayın akışı
 17. 20:10 Sosyal medya ünlüsü Tayyar Öz ve Özlem Öz çiftinin tüm mal varlıklarına el konuldu
 18. 20:00 ARKA SOKAKLAR 652. BÖLÜM KANAL D CANLI! Arka Sokaklar saat kaçta? Son bölüm özeti ve Kanal D yayın akışı
 19. 20:00 KIZILCIK ŞERBETİ 41. BÖLÜM CANLI İZLE! Kızılcık Şerbeti saat kaçta, hangi kanalda? Son bölüm özeti
 20. 19:51 Borsa haftayı yükselişle tamamladı
Haberleri