Kabataş provokasyonu resmen yalanlandı

Kabataş provokasyonu resmen yalanlandı

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili iddianamede en dikkat çekici noktalardan birisi iktidar ve yandaş basının günlerce dilinden düşürmediği Kabataş yalanına

Gezi Parkı eylemleriyle ilgili iddianamede en dikkat çekici noktalardan birisi iktidar ve yandaş basının günlerce dilinden düşürmediği Kabataş yalanına yer verilmemesi oldu.

Gezi Parkı eylemlerinin sürdüğü tarihlerde Beyoğlu’na bağlı Kabataş’ta iskelede saldırıya uğradığını iddia eden Zehra Develioğlu müşteki olarak iddianamede yer almadı.

Artı Gerçek'ten Rıfat Doğan'ın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 657 sayfalık iddianame 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Taksim Dayanışması sekretaryasından Mücella Yapıcı, Can Atalay ve Tayfun Kahraman başta olmak üzere toplam 16 kişi hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

KABATAŞ YALANI İDDİANAMEDE YOK

Davanın ilk duruşması 24 Haziran’da Silivri’de görülecek. İddianamede toplam 746 müşteki (suçtan zarar gören) bulunuyor.

Gezi Parkı eylemleri devam ederken 1 Haziran 2013 tarihinde Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nun gelini Zehra Develioğlu, Kabataş’ta 6 aylık çocuğuyla “100 kişilik, yarıçıplak erkeklerin saldırısına uğradığını” iddia etmiş, bu iddialar yandaş gazetelerde geniş yer bulmuştu. İddianamede saldırıya uğradığını iddia eden Develioğlu’nun müşteki olarak yer almaması ve o dönem tartışılan başlığıyla Kabataş olayına, saldırı iddiasına yer verilmemesi dikkat çekti.

İddianameyi okuyan Avukat Özgür Karaduman da Twitter hesabından “Kabataş’ta deri eldivenli Gezicilerin saldırdığı iddia edilen Zehra Develioğlu, Gezi iddianamesinin 746 müştkisi (saldırıdan zarar gören) arasında yok. İddianamede saldırı iddiası da yok, görüntü de yok. Ne dersiniz?” paylaşımında bulundu.

YALAN ELİF ÇAKIR’DAN ÇIKTI

Star Gazetesi’nden Elif Çakır, Kabataş olayından kısa bir süre sonra Develioğlu’nun kendisine ulaştığını belirterek Kabataş’ta saldırıya uğradığını iddia ederek şunları söylüyordu “Kabataş’taki kalabalığı fark ettim. Ne olduğunu anlayamadığım bir anda üzerleri çıplak, elleri deri eldivenli, başlarında tuhaf bantlı 70-100 kadar adamın ortasında kaldım. Üç dört kişi üzerime idrarlarını yaptı. Bir kadın "Başörtüsüne i....n" diye bağırıyordu.”

İSMET BERKAN GÖRÜNTÜLER VAR DEDİ, SONRA ÖZÜR DİLEDİ

Bu röportajın ardından Develioğlu şikayetçi olduğu öne sürüldü ve olayla ilgili gözaltılar başladı ve insanlar sorgulandı.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin 7 Haziran’daki grup toplantısında "Çok önemli bir yakınımın gelinini yerlerde sürüklediler" açıklaması yaptı. Yandaş basın, iddiayı Gezi Parkı eylemlerine katılan yurttaşlar hakkında algı oluşturmak için günlerce yayın yaptı. Hürriyet Gazetesi yazarı İsmet Berkan attığı Twitlerle “Çok ama çok acı bir öykü. Maalesef gerçek” diye yazmış; ardından da “MOBESE görüntüleri dahil pek çok şey var, savunulur tarafı olmayan bir olay” tweet’i atmıştı. Berkan, “Siz izlediniz mi?” sorusuna da yine Twitter’da “evet” yanıtını vermişti. Daha sonra olayın gerçek olmadığının anlaşılması üzerine özür dilemişti.

Soruşturma tamamlanmış ve olaya ilişkin herhangi bir delil bulunamamış olmasına rağmen 4 Şubat 2015 günü, 13 köşeyazarı "Diliniz kaba, Vicdanınız taş" başlığı altında Kabataş olaylarının yaşandığını savunan yazılar yazdı.

YALAN OLDUĞU GÖRÜNTÜLERLE ORTAYA ÇIKTI

Zehra Develioğlu röportajından sonra 2013 yılının Haziran ayında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Bölgedeki mobeseler ve Kabataş'a çıkan yollardaki güvenlik kameraları izlendi, görüntülerde saldırıya rastlanmadı. Develioğlu'nun röportajda bildirdiği gibi bayıldığı ve hırpalanmış bir halde bebeğini yerde bulduğuna dair herhangi bir görüntü bulunamadı.

Olayın üzerinden 9 ay geçtikten sonra ulusal bir televizyon kanalı, Zehra Develioğlu'nun Kabataş iskelesi önünde beklediği süreyi içeren kamera görüntüsünü yayınladı. Bu görüntülerde Develioğlu'nun yanından küçük bir grup yanından geçip gidiyordu ve saldırı yoktu.

Özgür Karaduman isimli twitter kullanıcısı ise o dönem yazılan haberleri bir araya getirip, muhataplarına sorular yöneltti. Karaduman, "#Kabataş'ta deri eldivenli Gezicilerin saldırdığı iddia edilen Zehra Develioğlu, Gezi İddianamesinin 746 müştekisi (suçtan zarar göreni) arasında yok. İddianamede saldırı iddiası da yok, görüntü de yok. Ne dersiniz?" diye sordu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika