Kaçan kurbanları yakalamak için kurulan özel tim, drone kullanacak

Kaçan kurbanları yakalamak için kurulan özel tim, drone kullanacak

Gaziantep'te Kurban Bayramı'nda kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel tim kuruldu. Bir aydır çeşitli eğitimler alan ekip, kaçan kurbanlıkları...

Gaziantep'te Kurban Bayramı'nda kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel tim kuruldu. Bir aydır çeşitli eğitimler alan ekip, kaçan kurbanlıkları havadan drone ile takip edebilecek.

Kurban Bayramı öncesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı hayvanat bahçesi yetkilileri tarafından oluşturulan 20 kişilik kurban yakalama timi, eğitimlerini tamamladı. Kaçan kurbanlıkları en kısa sürede yakalamak amacıyla oluşturulan ekip, önce koşu yaparak ısınma çalışması yaptı.

Ardından fizik hareketleri yapan ve daha sonra kement atan tim, uyuşturucu iğne atma eğitimi de alarak eğitimlerini tamamladı. Görevli olan 20 personel bu yıl, kurbanların takibinde drone da kullanacak. Kurban yakalama ekibi, kaçan kurbanların yeri havadan tespit ederek, kurbanı daha kolay yakalayabilecek. Kaçan kurbanlıklar daha sonra etkisiz hale getirilerek kamyonetler ile sahibine teslim edilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler her yıl kurban yakalama timini göreve hazırladıklarını belirterek, bu yılda 1 ay boyunca eğitim yaptıklarını ve drone destekli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Özsöyler, "Her yıl olduğu gibi bu sene de kurban yakalama timi kurmuş bulunmaktayız. Ekibimiz toplam 20 kişiden oluşuyor. Bunun 15’i yakalamak üzere görevlendirilmiş, 5’i de teknik ekip olarak görev yapmaktadır. Bayramda 5 araç ile hizmet vereceğiz. Vatandaşlarımız. kaçan kurbanlıklarını Büyükşehir Belediyemizin 153 ihbar hattına bildirecekler. Bunun üzerine yakalama timimiz derhal bölgeye hareket ederek, anestezi tüfekleri ile veya yakalama kementleri ile yakalayarak vatandaşlarımıza teslim edecekler" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika