Kadıköy'de İstanbul Sözleşmesi Protestosu Yapıldı

Kadıköy'de İstanbul Sözleşmesi Protestosu Yapıldı

İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesi kararına karşı, kadınlardan oluşan bir protesto grubu, Kadıköy İskele Meydanı'nda eylem düzenledi.

İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesi kararına karşı  Kadıköy'de protesto düzenlendi.

İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesini protesto etmek için çok sayıda kadın, eylem yaptı. Kadıköy İskele Meydanı'ndaki göstericiler, polislerin arama çaışmalarına karşı, yanlarındaki ses sistemlerini alana getirebilmek için direndi.

Bu sebeple göstericilerle polis ekipleri arasında gerginlik yaşandı.

Polislerin engelleme çalışmalarına karşı eylemciler, ses sistemini alana getirmeyi başardı.

Gerginliğin ardından protestoya başlayan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesine karşı tepkilerini dile getirdi. Yaptıkları basın açıklamasından sonra, grup dağıldı.

Ak Parti kararıyla sözleşmeden çekilme kararının açıklanmasından sonra İstanbul Sözleşmesi, birçok tartışmaya konu olmuştu. Kimileri tarafından içeriğinin Türk aile yapısına ters olduğu ve geleneklere karşı yaptırımları beraberinde getireceği iddia edilen İstanbul Sözleşmesi, birçok kişi tarafından ise zaten kadın ayrımcılığına karşı yeterli yaptırımların mevcut olmadığı ve Sözleşme'nin yürürlükte kalmasının önemli olduğu gerekçeleriyle savunuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem