Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi

Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi

Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya D... Göçmen Türkiyeli kadınlar, “kadına yönelik şiddete hayır ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır “ diyerek, İstanbul sözleşmesinden çıkılmaması çağrısında bulundular.

Mehmet Tanlı Abc/TELE1 Düsseldorf - Almanya

Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin başkenti Düsseldorf`ta Eyalet Parlementosu önünde Almanya‘ da yaşayan Alevi ve diğer ilerici kadınlar bir gösteri düzenleyerek Türkiye‘ de ve tüm dünyada kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto ettiler.

Göçmen Türkiyeli kadınlar, “kadına yönelik şiddete hayır ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır" diyerek, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmaması çağrısında bulundular. 

img-6586.jpg

AAKB - Avrupa Alevi Kadınlar Birliği NRW Bölge Temsilciliği tarafından Düsseldorf’daki parlamento binası önünde düzenlenen gösteride Türkçe ve Almanca yapılan konuşmalarla İstanbul Sözleşmesi hakkında katılımcılara ve kamuoyuna bilgi verildi. Erkek şiddetine uğrayan ve erkekler tarafından öldürülen kadınlar anıldı.  

img-6585.jpg

"Bundan sonra Avrupa’dan da kadınların ayak seslerini duyacaksınız!"

Avrupa’da Kadın Meclisleri Kurulacak Alevi Kadınlar Birliği’nin Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilcisi Özgün Kutan-Baran gösteride yaptığı konuşmada, “Her gün yeni bir vahşetle uyanıyoruz. Kadınların yaşam hakkı hiç kimsenin, hiçbir inancın ve ideolojinin tekelinde değildir. Kadınlar üzerindeki aile içi ve toplumsal şiddet özellikle AKP iktidarı, diyanet fetvaları ve uygulanmayan yasalar ile daha da beslenerek, her gün bir kadın cinayeti ile sonuçlanıyor. 

Kadın kimsenin hükmedeceği, döveceği, söveceği bir varlık değildir. İstanbul Sözleşmesi kadınların güvencesidir, mutlaka uygulanmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için siyasi iktidarlar gereken önlemleri uygulamalı, yasal tedbirleri artırmalıdır.   

img-6587.jpg

Biz AAKB olarak Avrupa’nın her tarafında 'Kadın Meclisleri' kuruyoruz. Kadınlar artık susmayacak, korkmayacak. Bundan sonra Avrupa’dan da kadınların ayak seslerini duyacaksınız” dedi. 

img-6589.jpg

AKP Sözleşmeden Çıkmak İstiyor 

Almanca olarak İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgi verilen ve katılan kadınların yaşadıklarını anlattıkları Türkçe konuşmalarla ve sloganlarla devam eden gösteri sanatçı İpek Reçber’in söylediği Çav Bella şarkısıyla son buldu. 

img-6590.jpg

2011 yılında BM’in İstanbul’da düzenlediği toplantıda kararlaştırılan ve Türkiye’nin ilk imzacılar arasında yer aldığı İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet, kadınlara karşı cinsiyet ayrımcılığı, çocuk evlilikleri gibi konuları kadınlar lehine düzenleyen ve bunların okullarda öğretilmesini ve devlet dairelerinde uygulanmasını karar altına alıyordu. AKP iktidarı şimdi bu sözleşmeden çıkmayı planlıyor.  

img-6591.jpg

"Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi" haberi, 30 Temmuz 2020 tarihinde yazılmıştır. 30 Temmuz 2020 tarihinde de güncellenmiştir. Dünya kategorisi altında bulunan Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Dünya konusunda 09 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 14:31 Şirince Nerede, Nasıl Gidilir? Şirince Gezilecek Yerler Nelerdir?
 2. 13:46 Altcoin Nedir? Kripto Paralarda Yeni Bir Dünya
 3. 13:23 Yağ yakmayı hızlandıran içecekler: Kahveye biraz eklemeniz yetecek
 4. 12:00 Xiaomi , iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yönelik olan çalışmalarını detaylandırdı
 5. 11:21 Rekabet Kurulu 5 şirket için devralma işlemlerini onayladı
 6. 10:42 Murat Ongun hakkındaki soruşturma, takipsizlik kararıyla kapandı
 7. 10:25 Feyza Altun'dan Polat çiftiyle ilgili açıklama: Para teklif ettiler
 8. 10:24 BUDO seferleri iptal edildi
 9. 10:18 Küfür ettiği anlar kameraya yansıyan TFF temsilcisi Selçuk Küçükoğlu: Sesli mesaj kaydediyordum
 10. 10:14 AK Partili Mehmet Metiner, ‘teşkilatın gönlündeki aday’ diyerek İBB adayı için isim verdi
 11. 09:41 İddia: Mehmet Şimşek, Erdoğan'a tepkili
 12. 09:37 Merve Taşkın: Hedefim 1 milyon dolar
 13. 09:33 Lando Norris: Geçen yıl yaşadığımızdan daha büyük değişiklikler bekliyorum
 14. 09:30 Yönetmen tecavüz suçlamasıyla tutuklandı
 15. 09:27 Almanya, İsrail'i eleştirdiği için Mısırlı kadın hakları örgütüne mali yardımını durdurdu
 16. 09:24 Finansal İstikrar Komitesi: Makro finansal riskler önemli ölçüde azaldı
 17. 09:18 Mehmet Özhaseki: Tapusu olanı kimse çıkaramaz, başka yere gönderemez
 18. 08:51 Ali Yerlikaya duyurdu: 'İskoçlar Çetesi' çökertildi
 19. 08:48 Her yerde Diyanet TV zorunluluğu
 20. 08:45 Keşif bedeli 1 milyon TL’yi bulacak
Dünya Haberleri