Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi

Kadın cinayetleri ve kadına şiddet Almanya Düsseldorf'ta da protesto edildi

Göçmen Türkiyeli kadınlar, “kadına yönelik şiddete hayır ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır “ diyerek, İstanbul sözleşmesinden çıkılmaması çağrısında bulundular.

Mehmet Tanlı Abc/TELE1 Düsseldorf - Almanya

Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinin başkenti Düsseldorf`ta Eyalet Parlementosu önünde Almanya‘ da yaşayan Alevi ve diğer ilerici kadınlar bir gösteri düzenleyerek Türkiye‘ de ve tüm dünyada kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto ettiler.

Göçmen Türkiyeli kadınlar, “kadına yönelik şiddete hayır ve İstanbul Sözleşmesi yaşatır" diyerek, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmaması çağrısında bulundular. 

img-6586.jpg

AAKB - Avrupa Alevi Kadınlar Birliği NRW Bölge Temsilciliği tarafından Düsseldorf’daki parlamento binası önünde düzenlenen gösteride Türkçe ve Almanca yapılan konuşmalarla İstanbul Sözleşmesi hakkında katılımcılara ve kamuoyuna bilgi verildi. Erkek şiddetine uğrayan ve erkekler tarafından öldürülen kadınlar anıldı.  

img-6585.jpg

"Bundan sonra Avrupa’dan da kadınların ayak seslerini duyacaksınız!"

Avrupa’da Kadın Meclisleri Kurulacak Alevi Kadınlar Birliği’nin Kuzey Ren Vestfalya Bölge Temsilcisi Özgün Kutan-Baran gösteride yaptığı konuşmada, “Her gün yeni bir vahşetle uyanıyoruz. Kadınların yaşam hakkı hiç kimsenin, hiçbir inancın ve ideolojinin tekelinde değildir. Kadınlar üzerindeki aile içi ve toplumsal şiddet özellikle AKP iktidarı, diyanet fetvaları ve uygulanmayan yasalar ile daha da beslenerek, her gün bir kadın cinayeti ile sonuçlanıyor. 

Kadın kimsenin hükmedeceği, döveceği, söveceği bir varlık değildir. İstanbul Sözleşmesi kadınların güvencesidir, mutlaka uygulanmalıdır. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için siyasi iktidarlar gereken önlemleri uygulamalı, yasal tedbirleri artırmalıdır.   

img-6587.jpg

Biz AAKB olarak Avrupa’nın her tarafında 'Kadın Meclisleri' kuruyoruz. Kadınlar artık susmayacak, korkmayacak. Bundan sonra Avrupa’dan da kadınların ayak seslerini duyacaksınız” dedi. 

img-6589.jpg

AKP Sözleşmeden Çıkmak İstiyor 

Almanca olarak İstanbul Sözleşmesi hakkında bilgi verilen ve katılan kadınların yaşadıklarını anlattıkları Türkçe konuşmalarla ve sloganlarla devam eden gösteri sanatçı İpek Reçber’in söylediği Çav Bella şarkısıyla son buldu. 

img-6590.jpg

2011 yılında BM’in İstanbul’da düzenlediği toplantıda kararlaştırılan ve Türkiye’nin ilk imzacılar arasında yer aldığı İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet, kadınlara karşı cinsiyet ayrımcılığı, çocuk evlilikleri gibi konuları kadınlar lehine düzenleyen ve bunların okullarda öğretilmesini ve devlet dairelerinde uygulanmasını karar altına alıyordu. AKP iktidarı şimdi bu sözleşmeden çıkmayı planlıyor.  

img-6591.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya