‘Kadınlar ezanı yuhaladı’ iddiasına, Yeni Şafak ve Türkiye Gazetesi de itiraz etti

‘Kadınlar ezanı yuhaladı’ iddiasına, Yeni Şafak ve Türkiye Gazetesi de itiraz etti

Ezanın protesto edildiği iddiası başta eylemciler olmak üzere aralarında iktidara yakın gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi tarafından yalanlandı.8 Mart Emekçiler Günü’nde İstanbul’da düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ne...

Ezanın protesto edildiği iddiası başta eylemciler olmak üzere aralarında iktidara yakın gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi tarafından yalanlandı.

8 Mart Emekçiler Günü’nde İstanbul’da düzenlenen ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ne yönelik polisin biber gazlı ve plastik mermili müdahalesinin ardından, yürüyüşe katılan kadınların ezanı ıslıklayıp ıslıklamadığı tartışması başladı.

İlk olarak Yeni Şafak muhabiri Burak Doğan tarafından Twitter’da gündeme getirilen, ‘8 Mart’a katılan kadınların ezanı protesto ettiği’ iddiası,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da tekrarlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu hakkında “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim'de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” açıklamasında bulunsa da, başta eyleme katılan kadınlar olmak üzere aralarında hükümete yakınlığıyla bilinen gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişi, ‘ezanın ıslıklandığı/protesto edildiği’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

8 Mart'ta İstiklal Caddesi'nde yapılan eylemde kadınların ezanı ıslıkladığını iddia eden bir köşe yazısı kaleme alan Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık, daha sonra bir özür mesajı yayımladı. Protestocuların ezanı değil, yolu kapatan polisi ıslık çalarak protesto ettiğinin belirlendiğini ifade eden Özışık, “Bugünkü yazımdaki ilgili bölümü çıkarıyor ve gerek hakkına girdiğim eylemcilerden, gerekse yanlış bilgi vererek yanılttığım okurlarımdan özür diliyorum” dedi.

Yeni Şafak yazarı Fatma Barbarosoğlu da sosyal medya hesabında konuya dair “Kadınlar günü yürüyüşünü, lütfen ezanı protesto ettiler diye etiketlemeyelim. Ezan okunurken protestoya devam etmek ile ezanı protesto etmek aynı şey değil” yorumunda bulundu. Barbarosoğlu, “Bu vatanda hep beraber saygı mesafesini koruyarak yaşamayı başarmak zorundayız. Olaylara rikkat ile dikkat ile yaklaşalım” diye ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika