Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı tek ses oldu!

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı tek ses oldu!

Kadınlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmaması, sözleşmeyi tam olarak uygulaması için bugün ülkenin dört bir yanında sokaklara çıktı. İzmir’de kadınlara müdahale oldu. Çok sayıda kadın gözaltına alındı.

 

Kadınlar, AKP hükümeti tarafından hedef haline gelen, kadın hakları için hayati önem taşıyan İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmaması ve sözleşmenin tam olarak uygulanması için Türkiye'nin dört bir yanında sokağa çıkarak “Haklarımızdan ve hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz” diye sesleniyor. Eylemlerde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek yerine, sözleşmeyi eksiksiz şekilde uygulaması çağrısı yapıldı.

İZMİR

İzmir Alsancak'ta bir araya gelen kadınlara polis müdahale etti. Müdahale sırasında en az 14 kadın gözaltına alındı. 

Gözaltına alınan kadınlardan isimleri şöyle: Gözde Ece Yüksek, Evrim Çakır, Ebru Akeloglu, Didar Gül, Zehra Hekimoğlu, Eylem Tunalı, Gizem Coşkun, Deniz Cesurer, Melda Barutcu, Cansu Ekmen.

ANKARA

Ankaralı kadınlar, ''Haklarımızdan da Hayatlarımızdan da Vazgeçmiyoruz'' diyerek Sakarya Meydanı'nda buluştu.

İSTANBUL

Kadın örgütlerinin çağrısı ile İstanbul Kadıköy İskelesi'nde bir araya gelen kadınlar meydanlarda olmaya devam edeceklerini belirterek İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmamasına tepki gösterdi. (Görüntü: Dilan Erdemir) Kadınlar burada yaptıkları açıklamada kadın cinayetlerine karşı seslerini yükseltmeyi sürdüreceklerini vurguladı. (Görüntü: Dilan Erdemir) Kadınlar gerçekleştirilen açıklamaların ardından serbest kürsü kurarak değerlendirmelerde bulundu. (Görüntü: Dilan Erdemir) İzmir'de kadınlara yapılan polis saldırısı İstanbul'da protesto edildi. (Görüntü: Dilan Erdemir) (Görüntü: Dilan Erdemir)

MERSİN

Mersin’de İstanbul "sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz" diyerek toplanan kadınların yürüyüşü polis tarafından engellenmeye çalışıldı. RaptiyeKadınlar daha sonra polis engelini geçerek yürümeye devam etti.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam