Kanal İstanbul güzergahında son skandal: İmar süreci bitmeyen yere konut sözleşmesi

Kanal İstanbul güzergahında son skandal: İmar süreci bitmeyen yere konut sözleşmesi

Tartışmalı proje Kanal İstanbul güzergâhında TOKİ'nin Arnavutköy Baklalı'da 716 konuttan oluşan 2'inci etap için düzenlediği, daha önce 7 kez iptal edilen ihale sekizinci turda sonuçlandı.

İhaleyi 763 milyon lira teklif veren Yılkanur İnşaat firması kazandı.

Kanal İstanbul ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CHP'li üyesi Nadir Ataman, “Bu ihalenin de iptali yakındır” tespitini yaptı.

Sözcü’de yer alan habere göre Ataman, bu beklentisinin gerekçesini şöyle açıkladı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Eylül 2018'de Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ilk 100 günlük icraat planında (Kanal İstanbul Yenişehir imar uygulamaları bitirilecek) diye hedef koyup açıklama yaptığında, (Milleti kandırmayın. Burada inşaat yapamazsınız, yeni şehir hayal) demiştik. Tüm mecralardan bize cevap vermişlerdi. Aradan kaç 100 gün geçti, yeni seçim geldi, hâlâ aynı hikayeyi Türkiye'ye anlatıyorlar.

TOKİ, 4'ü Sazlıbosna'da, 3'ü de Baklalı'da olmak üzere 7 ihaleye çıkıp hepsini iptal etti, şimdi sekizinci ihalede sözleşme yaptı. Tarlaya yer teslimi yapıp inşaat yapamayacağına göre bunu da iptal edecekler. İstanbul'da yapılacak sosyal konut projesinin 20 bine yakını da Kanal İstanbul Yenişehir'de olacaktı. Vatandaştan paraları topladılar lakin nerede tapular, nerede sosyal konutlar, nerede inşaat? 2023 Haziran'dan sonraya karşılıksız çek kesen esnaf misali gün dolduruyor sayın Bakan. Doğmamış çocuğa don biçmek tam da bu ihaleye uyuyor.”

Etiketler :