Karamollaoğlu AKP'ye yeşil ışık yaktı, Optimar'dan anket geldi

Erdoğan'ın Asiltürk ziyareti sonrası, "Saadet Partisi ile AKP ittifak yapar mı?" sorusu yüksek sesle sorulmaya başlandı. Dün Karamollaoğlu yeşil ışık yaktı, bugün ise Optimar'ın anketi açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önce Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü ziyaret etti, ardından Necmettin Erbakan’ın kabrine gitti. Erdoğan’ın bu hamleleri üzerine “AKP, Saadet Partisi ile ittifak arayışında mı” sorusu yüksek sesle sorulmaya başlandı.

"Doğru bulmadığımız politikalar değişirse ittifak yapılabilir"

Habertürk’te bir programa katılan Karamollaoğlu, Asiltürk ziyaretine ilişkin sorulan soruya “Olumlu görüyoruz” yanıtını verdi. Karamollaoğlu AKP tarafından bir ittifak teklifi gelirse masaya oturulabileceğini ifade ederek “AK Parti'yle ittifak yapılabilir mi? Yapılabilir. Hangi şartlarda? Doğru bulmadığımız politikalarını değiştirmesi şartıyla. Biz ilkeler üzerinde duruyoruz” diye konuştu.

Karamollaoğlu şöyle devam etti:

Sanki bizim tabanımız bir yere yönlendirilmeyi bekliyormuş vs. gibi intibaların doğru olmadığı kanaatindeyim. Siz tabanın elbette sesine kulak verirsiniz, ama esas olan bizim ilkelerimiz, prensiplerimiz, bu ülkenin yaşadığı sıkıntılardan kurtulabilmesi için hangi adımların atılması gerekir, bu noktadaki politikalar. Biz birinci mesele olarak Türkiye'de kavganın ortadan kalkması, kargaşanın kalkması, mutlaka diyalog ortamının oluşması gerekir dedik. Hemen arkasından adalet kamil manada sağlanmalıdır dedik. Cumhurbaşkanı kendi yönünden Türkiye'de adalet olduğunu söyleyebilir.

Optimar’ın araştırması

Anket şirketi Optimar, Saadet Partisi ile AKP ittifakına ilişkin seçmenin nabzını tuttu. Sabah Gazetesi’nden Mahmut Övür, bugünkü köşesine bu anket sonucunu taşıdı. Yapılan araştırmaya göre, Saadet Partisi tabanının yüzde 33’ü Cumhur İttifakı’na olumlu bakarken, yüzde 25’i olumsuz bakıyor. Yüzde 42 ise soruyu yanıtsız bıraktı. Övür, anket sonucunu “Bu sonuç bile, Başkan Erdoğan’ın hamlesinin hedefe ulaştığını gösteriyor” sözleriyle yorumladı.

Politika