Karar yazarı Akif Beki: 'Allah, ezan, bayrak'la alakası ne

Karar yazarı Akif Beki: 'Allah, ezan, bayrak'la alakası ne

"Allah yar ve yardımcımız olsun"

Gazeteci Akif Beki, Cumhurbaşkanı danışmanı Korkmaz Karaca'nın istifa notunun "Allah yar ve yardımcımız olsun" diye bittiğini belirterek, "Karaca; Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu ile AK Parti MKYK üyesi ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı'ydı. Tüm görevlerinden istifa ettiğini açıkladı. Tabii bu jargon, her ağızda bir durmuyor. Berat Albayrak da Hazine ve Maliye Bakanlığına, benzer bir mesajla veda etmişti. "Cenab-ı Allah sonumuzu hayreylesin" şeklindeydi. Bazı ağızlara yakışan, bazılarına yakışmıyor işte." diye yazdı.

Karışık işler üstünde yakalananların aynı klişelere başvurduğunu belirten Beki, "AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta'ya bir pazarcı kadın; "sizden pazarcı memnun değil, kimse memnun değil" demişti. Şahin'in, bu tepkiyi savuşturma biçimine hala şaşıyorum. Başka bir söylemle; ikna edemese bile şikayetini dikkate aldığını hissettirebilirdi.

Oysa şu minvalde bir ajitasyonla bastırmaya kalktı: "Bu vatan, bu toprak şehitler ile elde edildi... Bu vatanı, bu toprakları şehitlerimizin kanı ile aldıysak eğer; bu vatanı, bu toprağı öyle kolay kolay kimseye teslim etmeyeceğiz." Halinden şikayet eden dış güçtü, işgal kuvvetiydi sanki." ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Karatay Belediyesi tarafından yapımları tamamlanan Kafe Karatay ile Büyüksinan Kapalı Pazar Marketi'nin resmi açılışları programında konuştu.
"Sizden kimse memnun değil"
Usta'nın konuşması sırasında korumaların engel olduğu pazarcı bir kadın, “Sizden pazarcı memnun değil, kimse memnun değil. Ben halkım beni duysun” sözleriyle serzenişinde bulundu.

“Bizden pazarcımız da memnun, halkımız da"
Bunun üzerine Usta kadının tepkisine karşılık şunları söyledi:

“Bizden pazarcımız da memnun, halkımız da. Sen geç aşağıda konuşalım. Hepinizin nice emek vererek yetiştirdiğiniz evlatlarımızın bu vatan bu toprak şehitler ile elde edildi. Dün yine bir şehidimizi cenneti âlâ ya uğurladık. İnşallah mekânını Allah'ım cennet eylesin. Bu vatanı bu toprakları şehitlerimizin kanı ile aldıysak eğer bu vatanı bu toprağı öyle kolay kolay kimseye teslim etmeyeceğiz.”"