Karar yazarı Elif Çakır: HSK’daki iktidara yakın kurul üyeleri, iktidarın hoşnut olmadığı kararlar veren hakimleri sürüyorlar

Karar yazarı Elif Çakır: HSK’daki iktidara yakın kurul üyeleri, iktidarın hoşnut olmadığı kararlar veren hakimleri sürüyorlar

"Cumhurbaşkanı Erdoğan da iktidarı da yargının bağımsız olmasını istemiyor"

Çakır, HSK'nın iktidarın istemediği kararları veren hakim ve savcıların sürgün edilmesini  eleştirerek, " HSK’daki iktidara yakın kurul üyeleri, iktidarın hoşnut olmadığı kararlar veren hakimleri sürüyorlar, iktidarın hoşuna giden kararlar veren hakimleri ve yine iktidarın hoşuna gidecek iddianameler yazan savcıları ödüllendiriyorlar" yorumunu yaptı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan da iktidarı da yargının bağımsız olmasını istemiyor" diye yazan Çakır, "Sadece bugünün sorunu değil, dünün de sorunuydu. Siyasal iktidarlar yargının bağımsız olanını değil bilakis tamamen kendilerine bağlı olanını istiyorlar.  Peki lakin ülkemizde hakim ve savcılarımız arasında yargının bağımsız ve tarafsız olmasını isteyenlerin oranı nedir?" ifadelerini kullandı.

Çakır, "Onurlu, dürüst, hukuku her şeyin üstünde tutan, tarihe adını altın harflerle yazdıran yargıçlarımız elbette var lakin siyasete hizmet sunarak yüksek mevkilere gelen, sunduğu hizmet karşılığında hakkı olmadan terfi eden hakim ve savcılar da var ve bunlar yargıya güveni vahim surette aşağıya çekiyor. Evet, yargıya güveni zedeleyen işte hakim ve savcılar arasındaki bu kötü örneklerin dikkat çekici boyutlarda olmasıdır. Dünden bugüne, güçlü iktidarların yargıyı etkilemesi, yargıya müdahale etmesi, yargıya elini uzatması diye bir sorunumuz var" diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı